https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chovejte-se-vuci-nam-vstricne-zadaji-kraje-po-odborovem-svazu-dopravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Chovejte se vůči nám vstřícně, žádají kraje po Odborovém svazu dopravy

31. března 2017 | Liberecký kraj
Autor: Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624
V sídle kraje dnes jednala Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu, jejímž předsedou je hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Mluvilo se především o celorepublikové stávce v autobusové dopravě, ke které na 6. dubna řidiče vyzval Odborový svaz dopravy. Jeho předseda Luboš Pomajbík byl proto hostem dnešního jednání. Hejtman Martin Půta se obává, že 6. dubna místo celorepublikové stávky nastane především chaotická situace.

„Právo na stávku je dáno ústavou. Pro stávku řidičů ve většině krajů chybí faktický důvod. Kraje respektují nařízení vlády, v letošním roce pro ně zvýšené mzdy řidičů znamenají 870 mil. Kč navíc. Vláda tyto náklady nijak nekompenzuje a celé nařízení finančně přesunula na krajské rozpočty,“ říká hejtman Martin Půta. „Rozhodně nikdo nepodceňuje práci řidičů, ale vůči krajům je jednání odborářů nefér. Kraje udělaly vše, co mohly a je potřeba si uvědomit, že musí postupovat podle zákona. Stávka ničemu nepomůže, jen poškodí cestující,“ zdůrazňuje hejtman.

„Jak s dopravci, tak odboráři komunikujeme od loňského podzimu. Měli jsme s nimi řadu jednání, na mzdy pro řidiče jsme z rozpočtu Libereckého kraje vyčlenili 60 mil. Kč, následně uzavřeli dodatky k platným smlouvám. Tyto peníze teď chybí jinde, mohly být směřovány na opravy škol, domovů důchodců, silnic,“ dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Kraje do současné doby nemají informace o rozsahu plánované stávky a podle jejich informací se v mnoha částech republiky odbory ani nepřipojí. Liberecký kraj proto na úterý 4. dubna chystá jednání s dopravními firmami a odboráři. „Chceme vědět, co nás ve čtvrtek 6. dubna čeká. I přesto, že nemáme žádné oficiální sdělení o tom, že by se řidiči do stávky v Libereckém kraji zapojili, budeme s nimi znovu jednat,“ uzavírá hejtman Půta.

Členové komise také na svém letošním druhém jednání hovořili o financování nových vlaků pro regionální železniční dopravu i rekonstrukci a rozšíření silniční sítě mezi kraji. Místopředseda představenstva Českých drah Ludvík Urban představil aktuální koncepci společnosti v návaznosti na dlouhodobou strategii transformace železniční dopravy.
Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist