https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chranime-prirodu-prostrednictvim-vlastnictvi-ci-najmu-pozemku-pozemkove-spolky-se-sesly-v-olomouci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Český svaz ochránců přírody: Chráníme přírodu prostřednictvím vlastnictví či nájmů pozemků! Pozemkové spolky se sešly v Olomouci

14. března 2016 | Český svaz ochránců přírody
Autor: Jan Moravec, tel: 777 063 340
O víkendu se v ekocentru Sluňákov u Olomouce setkali zástupci pozemkových spolků z celé republiky. Cílem setkání byla výměna zkušeností i nasbírání nových informací o ochraně cenných přírodních stanovišť.
Mluvilo se o technických aspektech údržby přírodních lokalitách i o možnostech financování těchto aktivit, řeč přišla také na otázky právní – možnosti uzavírání různých smluv s vlastníky v podmínkách nového občanského zákoníku. Součástí setkání byla i exkurze po lokalitách Litovelského Pomoraví, které jsou v péči jednoho z pozemkových spolků.
Setkání se zúčastnili také kolegové z norské organizace Naturvernforbundet i Buskerud. Ti jsou na návštěvě našich pozemkových spolků až do středy tohoto týdne.
Pozemkové spolky jsou neziskové organizace pečující o přírodní lokality i historické památky prostřednictvím jejich vlastnictví či dlouhodobého právního vztahu k nim (např. nájmu, pachtu či věcného břemene). V současné době u nás působí 62 akreditovaných pozemkových spolků, které pečují o šest stovek lokalit o výměře přesahující 3200 ha. Hnutí pozemkových spolků, které u nás existují již téměř 20 let, zastřešuje Český svaz ochránců přírody.
Setkání i návštěva norských kolegů se uskutečnili v rámci projektu „Posilování profesionality pozemkových spolků - cesta ke zdokonalení péče o přírodní dědictví se zapojením vlastníků půdy“, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Podrobné informace o pozemkových spolcích a jejich činnosti najdete na webových stránkách pozemkovespolky.csop.cz.
Jan Moravec, tel: 777 063 340 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist