Vojtěch Bílý "> Chytré technologie na polích a přechod na volné chovy slepic. Zemědělci získají na investice a rozvoj 8,3 miliardy korun - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/chytre-technologie-na-polich-a-prechod-na-volne-chovy-slepic.zemedelci-ziskaji-na-investice-a-rozvoj-8-3-miliardy-korun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Chytré technologie na polích a přechod na volné chovy slepic. Zemědělci získají na investice a rozvoj 8,3 miliardy korun

6. června 2023 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Ministerstvo zemědělství (MZe) vyhlásilo 1. kolo příjmu žádostí o projektové dotace na rozvoj venkova podle Strategického plánu nové Společné zemědělské politiky na období 2023-2027. Podpory půjdou například na moderní technologie, větší pohodu zvířat nebo dotace pro mladé zemědělce. Na 1. kolo je připraveno celkem 8,28 miliardy korun. Pravidla pro čerpání dotací podepsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

„Rozdělíme více než osm miliard korun z národního a evropského rozpočtu převážně na investice do zemědělských a potravinářských podniků a na zahájení činnosti mladých zemědělců. V prvním kole nové Společné zemědělské politiky jsme připravili několik novinek, ale zároveň zachováváme návaznost na minulá léta. Chceme zemědělství rozvíjet a modernizovat, a také pokračovat v tom, co se dříve osvědčilo,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Nejvíce peněz, téměř 5 miliard korun, dostanou zemědělci na investice do zemědělských podniků živočišné i rostlinné výroby. Budou si tak moci pořídit nejmodernější precizní technologie, například polní a stájové roboty, systémy využívající družicová data, systémy pro variabilní aplikaci hnojiv, chemických přípravků, osiv nebo systémy umožňující sběr přesných dat o porostu.

Příspěvky budou moci zemědělci využít zejména na citlivé komodity, jako jsou ovoce, zelenina nebo na zlepšení životních podmínek zvířat v chovech. Novinkou je samostatný záměr určený pro přeměnu klecových chovů nosnic na alternativní systémy, tedy například na voliéry a volné chovy. Podpora tak chovatelům pomůže připravit se na úplný zákaz klecových chovů, který začne platit od roku 2027.

Téměř 2,4 miliardy korun jsou určeny na zpracování zemědělských produktů, a to buď přímo pro zemědělce na farmě nebo pro zpracovatelský podnik. O tuto dotaci budou moci žádat zejména malé a střední podniky. Velké podniky jen v případě, že jejich projekt bude zaměřený na bioprodukci, na snížení spotřeby energie minimálně o 10 % nebo na znovuvyužití odpadních vod ze zpracovatelského provozu.

Za využívání obnovitelných zdrojů dostanou zemědělci a potravináři navíc preferenční body, ty jim pak umožní snadněji dosáhnout na dotace. Body navíc se jim započtou také, pokud budou zpracovávat svou vlastní produkci, takže nebude nutná přeprava zboží na dlouhé vzdálenosti a sníží se ekologická stopa výrobku.

Součástí 1. kola je i podpora začínajících zemědělců. Oproti předešlému období se pro ně zvýšila částka dotace, a to o více než 60 %, pokud bude mladý zemědělec i zpracovávat vlastní produkci. Zatímco dříve to mohlo být zhruba 1,2 milionu korun, nyní budou moci získat 1,5 milionu (základní sazba), nebo až 2 miliony, pokud budou vlastní produkci i zpracovávat.

„Velkou novinkou je, že mladí zemědělci do čtyřiceti let dostanou dotaci hned po podpisu dohody o ní. Dříve mohli obdržet jen polovinu a zbytek až poté, co dokončili své projekty. Mladí lidé, kteří se zemědělstvím začínají, tak budou mít nyní k dispozici hotovost co nejdříve, abychom jim usnadnili rozjezd podnikání. Mladým zemědělcům rozdělíme v prvním kole více než 680 milionů korun,“ uvedl ministr Nekula.

Na podporu zavádění inovací do praxe je určeno celkem více než 360 milionů korun, a to například na spolupráci výrobců potravin s výzkumnými institucemi nebo na vytvoření operačních skupin Evropského inovačního partnerství, které se budou zabývat zejména změnou klimatu a životním prostředím. Inovativní řešení konkrétního problému vychází vždy především z potřeb zemědělců, potravinářů či vlastníků lesa, přičemž operační skupina vhodně propojuje jednotlivé členy, kteří se vzájemně doplňují znalostmi v rámci své role v operační skupině.

Podpora 1. kola se bude vyplácet po dobu několika let, záleží vždy na délce konkrétního projektu. Zemědělci budou moci podávat žádosti do 1. kola prostřednictvím Portálu farmáře v termínu od 22. srpna do 12. září letošního roku.

Úplné znění Pravidel je k dispozici v elektronické podobě na internetové adrese Ministerstva zemědělství www.eagri.cz/spszp (subportál Dotace – Strategický plán SZP 2023–2027 a příslušné intervence) a také na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu www.szif.cz v sekci Strategický plán 2023–2027.

Citlivé komodity jsou podporované, protože jejich výroba je pracná a zároveň důležitá pro udržení potravinové soběstačnosti, zaměstnanosti na venkově nebo péči o krajinu. Jde například o ovoce, zeleninu, živočišnou výrobu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist