https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cislo-tydne-0-prodej-elektrarny-pocerady-pavlu-tykacovi-by-znamenal-pro-vladu-nulovou-sanci-na-splneni-vlastni-statni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Číslo týdne: 0. Prodej Elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi by znamenal pro vládu nulovou šanci na splnění vlastní Státní energetické koncepce. O prodeji má ČEZ rozhodnout pozítří

25. dubna 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Přednostní využívání uhlí pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny je vážně ohroženo. Přitom jde o jeden z nejvýznamnějších pilířů platné Státní energetické koncepce. Zvažovaný prodej uhelné elektrárny Počerady z rukou ČEZu, společnosti s většinovým státním podílem vlastnictví, firmě Czech Coal uhlobarona a kontroverzního finančníka Pavla Tykače by vládu připravil o klíčový nástroj k naplnění vlastní koncepce. Pro Tykačovo rozhodování o tom, jak s případně koupenou elektrárnou zacházet - jak ji rekonstruovat a jak dlouho ji provozovat - hrají totiž celospolečenské zájmy energetické koncepce státu zcela druhořadou roli.

Státní energetická koncepce uvádí mezi svými axiomy, tedy podmínkami, které mají být dodrženy za všech okolností: "Prioritní zachování (ekonomicky i energeticky) efektivních systémů zásobování tepelnou energií, směřování hnědého uhlí primárně do kogenerace a zdrojů s nejvyšší účinností přeměny energie"[1]. Dlouhodobé spalování uhlí v elektrárně Počerady, která aktuálně spotřebuje více než pět milionů tun uhlí za rok a teplo nedodává, je v přímém rozporu s tímto principem.

Rovněž mezi strategickými prioritami energetické koncepce je uvedeno: "Priorita ve využití domácích zdrojů (OZE, uhlí) musí být dána na výrobu tepla či kombinovanou výrobu elektřiny a tepla před čistě kondenzační výrobou, a to zejména v zajištění dostupnosti uhlí pro centrální zdroje tepla".[2] Podmínkou pro naplnění této priority je ukončení provozu kondenzační elektrárny v Počeradech v horizontu deseti let.

Podle optimalizovaného scénáře Státní energetické koncepce bude v roce 2040 činit česká spotřeba hnědého uhlí 150 PJ [3]. Současná spotřeba elektrárny Počerady činí zhruba 40 % tohoto množství. Vzhledem k tomu, že Czech Coal vlastní další velkou elektrárnu ve Chvaleticích, je patrné, že ČEZ a teplárny by se dělily o menší díl.

Státní energetická koncepce přitom není z pohledu rychlosti útlumu uhelné energetiky nijak progresivním materiálem. Pro naplnění cílů klimatické dohody z Paříže je podle kalkulací konzultační společnosti Climate Analytics třeba ukončit výrobu elektřiny z uhlí v Evropě už do roku 2030 [4].

Novinky a zajímavosti ze světa energetiky, odpadů a ekonomiky najdete každý týden na www.cislotydne.cz

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA řekl:
"Pavel Tykač se mi se svými záměry nesvěřuje, ale jeho dosavadní působení ukazuje, jak by v případě nákupu elektrárny Počerady postupoval. Nejde o žádného troškaře, který by hrál při zdi. Při plánu rekonstrukce Počerad bude hledět především na to, aby mu uhlí z vlastního dolu Vršany spalované ve vlastní elektrárně přinášelo maximální zisk. Požadavky energetické koncepce bude brát v úvahu zhruba stejně jako doporučení horoskopu z víkendové přílohy."


Kontakty:
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Státní energetická koncepce České republiky, MPO, Praha 2014, strana 43
[2] tamtéž, strana 46
[3] tamtéž, strana 105
[4] A Stress Test for Coal in Europe under Paris Agreement, Climate Analytics 2017 http://climateanalytics.org/files/eu_coal_stress_test_report_2017.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist