https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cislo-tydne-23-5-tolik-procent-celosvetove-vyroby-elektriny-pochazi-z-obnovitelnych-zdroju-dynamicky-roste-predevsim-vykon
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Číslo týdne: 23,5. Tolik procent celosvětové výroby elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů. Dynamicky roste především výkon větrných a solárních elektráren. Jaderná anergie vyrábí jen 11 procent a stagnuje

17. března 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Plných 23,5 procent celosvětové výroby elektřiny pokryly v roce 2015 obnovitelné zdroje. Nejvýznamnější, zhruba tříčtvrtinový, podíl na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů mají stále vodní elektrárny, ale rychle rostoucí větrná a solární energetika se prosazuje rok za rokem výrazněji. Pro srovnání podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zůstává v posledních letech na úrovni 10,7 %. Vyplývá to z letošního vydání publikace REthinking Energy vydané mezinárodní agenturou IRENA (International Renewable Energy Agency) [1].

Ze stejné publikace plyne i řada dalších údajů o obnovitelné energetice:
● Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie (vedle elektřiny rovněž zdroje pro výrobu tepla a zajištění dopravy) dosáhl 18,3 %. Necelou polovinu přitom pokrývá tradiční využití biomasy pro vytápění a vaření. Podle odhadu agentury IRENA mohou obnovitelné zdroje při širokém nasazení vyzkoušených řešení dosáhnout do roku 2030 36 % podílu na pokrytí globálních energetických potřeb.
● Od roku 2012 se každoročně postaví víc kapacit v obnovitelných zdrojích než ve všech ostatních elektrárnách dohromady a tento rozdíl se neustále zvyšuje. V roce 2015 tak na obnovitelné zdroje připadlo už 61 % instalovaných kapacit.
● Pořizovací cena obnovitelných zdrojů stále klesá. V případě větrných elektráren klesla od roku 2009 o třetinu, u fotovoltaiky dokonce o 80 %. Obnovitelné zdroje již mohou konkurovat novým konvenčním elektrárnám.
● V roce 2015 bylo na obnovitelné zdroje celosvětově navázáno 9,4 milionu pracovních příležitostí. Dle agentury IRENA vzroste roku 2030 na 24,4 milionu.

V ČR se obnovitelné zdroje podílejí na výrobě elektřiny jen z méně než poloviny celosvětové hodnoty, a to 11 %. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie je u nás cca 15 % (ve srovnání s 18,3 % globálně), a to kvůli relativně vysokému podílu OZE při výrobě tepla, hlavně při vytápění domácností.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Celosvětový i evropský rozvoj obnovitelných zdrojů zůstává v kontrastu se jejich stagnací v několika zemích. Jednou z nich je k naší škodě i Česká republika, kde politici v roce 2013 rozvoj perspektivního a všestranně prospěšného odvětví prakticky zastavili. Přitom podíl OZE na výrobě elektřiny je u nás ve srovnání s celosvětovou hodnotou méně než poloviční. Důležitým krokem pro překonání stagnace, které nás odstavilo na třetí kolej, je opětovné zavedení provozní podpory pro větrné elektrárny vlastněné obcemi a občany v jejich okolí a stabilního prostředí s nediskriminujícími podmínkami pro střešní fotovoltaiku."

Nové zajímavposti a aktuality ze světa energetiky, odpadů, ekonomiky najdete každý týden na www.cislotydne.cz


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] IRENA (2017), REthinking Energy 2017: Accelerating the global energy transformation. International Renewable Energy Agency, Abu Dhabi, http://www.irena.org/DocumentDownloads/Publications/IRENA_REthinking_Energy_2017.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist