Jana Bábiková "> CLASSIC Oil vyhlašuje Rok recyklace průmyslových odpadů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/classic-oil-vyhlasuje-rok-recyklace-prumyslovych-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

CLASSIC Oil: CLASSIC Oil vyhlašuje Rok recyklace průmyslových odpadů

15. května 2023 | CLASSIC Oil
Autor: Jana Bábiková, tel: 774895114
„V Evropě se v roce 2020 zregeneroval neuvěřitelný milion tun olejů a dalších 700 tisíc tun se energeticky využilo. I přesto ale kolem tématu recyklace kapalin v průmyslu koluje mnoho mýtů, které jsou častokrát nepodložené relevantními fakty. Rozhodli jsme se proto, že letos se zaměříme na širokou osvětu našich zákazníků a potenciálních partnerů, abychom v Česku podpořili inovace v průmyslu a zároveň nastartovali recyklační byznys v tomto segmentu podnikání,” vysvětluje Jan Skolil, technický ředitel středočeského CLASSIC Oil.

Recyklaci průmyslových kapalin a olejů se v Evropě věnuje více než 30 rafinerií. V Česku je aktuálně jedničkou na trhu v recyklaci nemrznoucích směsí právě společnost CLASSIC Oil. Ta jako jediná ve střední Evropě recykluje glykolové kapaliny a v roce 2023 dokonce plánuje navýšit kapacitu recyklační linky o více než 40 % oproti současnému stavu, tedy na 500 tisíc litrů ročně.

„V segmentu recyklace kapalin vidím obrovský potenciál. Už jenom na naší lince díky recyklaci znovu uvedeme do oběhu tuny kapaliny ročně, čímž šetříme produkci primárních surovin pro výrobu. Na podzim získáme i data o množství emisí a uhlíkové stopě, kterou se díky našemu přístupu podařilo ve výrobě nemrznoucích směsí snížit,” doplňuje Jan Skolil. „Když se firmy o možnosti recyklace vlastních kapalin dozvědí, téma je velice zajímá. Problémem ale je, že nedokážeme recyklovat vše – některé chladicí kapaliny získáme tak znečištěné, že je musíme zlikvidovat, recyklát z nich by nebyl dostatečně kvalitní a kvalitu produktu nesmíme ohrozit,” dodává Skolil.

Produkty firmy CLASSIC Oil s.r.o. se nejčastěji využívají v oblasti TZB (technické zařízení budov), na sportovištích nebo v logistice. Velkým dodavatelem chladicí kapaliny pro recyklaci je například Dopravní podnik hl. města Prahy.
„Recyklace glykolových kapalin má pro firmy kromě environmentálních benefitů také benefity ekonomické. Regenerace je totiž levnější než likvidace, která je energeticky náročná. Navíc se při regeneraci materiál vrací zpět do oběhu, a tak se snižuje zátěž na životní prostředí. Regenerace ale má několik omezení – kapalina nesmí obsahovat velké množství rezu a nesmí být znečištěna oleji nebo jinými přísadami. Pokud splňuje kvalitativní kritéria, můžeme regenerovanou kapalinu použít na výrobu nemrznoucích směsí a pro plnění teplovodních okruhů v budovách nebo na sportovištích,” uzavírá Jan Skolil.
Recyklace tak nabízí celou řadu výhod pro odběratele recyklátu i pro firmy, které potřebují pravidelně kapaliny měnit. Problémem je ale neinformovanost o možnostech předat použité kapaliny k dalšímu zpracování a také nepodložená skepse vůči kvalitě a nezávadnosti recyklovaného produktu. Skepsi zákazníků navíc využívá konkurence, která zatím s recyklací kapalin na takové úrovni nepracuje. CLASSIC Oil se proto v nejbližších měsících zaměří na edukaci svých partnerů i potenciálních nových klientů.


Zajímavosti o CLASSIC Oil:
2007: založení rodinného podniku CLASSIC Oil
2011: začátek vlastní výroby nemrznoucích chladicích a teplonosných kapalin
2017: získané povolení pro recyklaci nebezpečného odpadu a instalace recyklační linky
350 tisíc litrů: objem recyklace glykolové kapaliny v roce 2022
Jana Bábiková, tel: 774895114
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist