https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cleny-vojenskych-klubu-neodradily-ani-privaly-deste-pustili-se-do-odklizeni-cerne-skladky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Členy vojenských klubů neodradily ani přívaly deště, pustili se do odklízení černé skládky

17. září 2016 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: 606 635 303
Ani velmi špatné počasí neodradilo účastníky sobotního pracovního a vzdělávacího setkání na podporu dlouho očekávaného rozšíření rezervace s velkými kopytníky v bývalém milovickém vojenském prostoru, kde se nedaleko předměstí Benátek nad Jizerou nachází rozsáhlá pastvina se zubry a divokými koňmi.

„Tato obvykle suchá, stepní krajina po vydatných deštích připomínala spíše deltu Dunaje,“ pospal s nadsázkou Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, který se svými kolegy v oblasti prováděl nekolikadenní biologický monitoring.

Část pro veřejnost byla kvůli počasí zrušena, akce se tak zaměřila na některé práce, které počasí umožnilo. Například na odklizení staré černé skládky se zbytky kabelů. Do práce se zapojily kluby vojenské historie a branných činností, které se ani velmi špatným počasím nedaly odradit. „V době, kdy jejich členové přijížděli na místo, hustě pršelo a oblohu křižovaly blesky. O to více si ceníme jejich pomoci,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Setkání mělo za cíl rovněž koordinovat využívání prostoru různými zájmovými skupinami, od vědců, přes ochránce přírody, myslivce až po členy vojenských klubů. „Cílem těchto aktivit je společná snaha o zachování unikátnosti tohoto území a tedy i rozšíření rezervace s velkými kopytníky na celou rozlohu stepních pastvin,“ uzavřel Martin Polák, který vojenské kluby a spolky branných činnosti v bývalém vojenském prostoru Milovice koordinuje.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Dalibor Dostál, tel: 606 635 303 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist