https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/clovek-v-tisni-a-mercy-corps-spustili-v-mongolsku-specialni-sms-sluzbu-pro-pastevce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Člověk v tísni: Člověk v tísni a Mercy Corps spustili v Mongolsku speciální SMS službu pro pastevce

24. června 2019 | Člověk v tísni
V posledních letech trpí kvůli klimatickým změnám pastevci na mongolském venkově stále častějšími výskyty sucha a extrémních mrazů (tzv. dzudů). Pomoci se jim v nelehké situaci snaží Člověk v tísni ve spolupráci s Mercy Corps Mongolia díky projektu - Využití technologie a tradic ke zvýšení odolnosti mongolského venkova.

Celkem v 38 soumech ve 4 provinciích proběhla školení zaměřená na prevenci rizik spojených s dzudy, na dostatečnou přípravu a odolnost vůči nepřízni počasí a přírodním katastrofám i lepší obhospodařování pastvin. Tato školení absolvovalo celkem 3 892 pastevců, kterým byl také představen systém SMS zpráv, který jim umožňuje získávat a sdílet důležité informace o počasí a možnostech pastvy.

„Nyní mohou pastevci v dalších provinciích získávat potřebné informace o počasí, suchu, dzudu a podmínkách pastvin. Což jim pomáhá lépe plánovat a snižovat riziko ztráty zvířat při katastrofách,” vysvětluje Marc Tasse, vedoucí programů Člověka v tísni v Mongolsku. Tuto SMS platformu vytvořila organizace Mercy Corps a nyní ji vlastní a řídí National Emergency Management Agency (NEMA), díky čemuž se dá využít plošně po celém Mongolsku.

Ve spolupráci s mongolskou vládou navíc došlo k vypracování plánu řízení katastrof v provinciích s četným výskytem sucha, dzudů, záplav či lesních a stepních požárů. Návrh plánu byl schválen a je dnes široce využíván agenturami, které poskytují pomoc při katastrofách v místních provinciích. „Tento plán se stále upravuje a zdokonaluje pro jednotlivé soumy a provincie tak, aby se mohl stát hlavním nástrojem pro prevenci katastrof, snížení jejich dopadu a rychlou reakci na ně,” dodává Marc Tasse z Člověka v tísni.

Projekt zahrnoval také odbornou výzkumnou práci. Vznikl tak například Index ukazatele citlivosti vůči dzudům - Multi-Indicator Dzud Vulnerability Index (MDVI), který pomohl určit hlavní problémy, ke kterým během těchto extrémních mrazů dochází, nebo Zpráva o posouzení ekonomické situace domácností Household Economic Assessment (HEA).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist