https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co-je-na-soucasnem-systemu-mytneho-spatne-a-jak-by-se-mel-zmenit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Co je na současném systému mýtného špatně a jak by se měl změnit?

19. ledna 2018 | Strana zelených
Kraje a města nesouhlasí s rozšířením výběru mýtného o 900 kilometrů na silnice prvních tříd. Mají k tomu dobrý důvod. V České republice zatím mýto funguje tak, že vytlačuje těžkou nákladní dopravu z dálnic a silnic první třídy, které jsou pro ni uzpůsobeny, na silnice nižších tříd, jejichž historické parametry a trasování s kamiony rozhodně nepočítaly. Silnice druhých a třetích tříd jsou obvykle vedeny centry obcí a měst, obchvaty jsou na nich výjimečné.

Zelení dlouhodobě navrhují, aby se za využívání silnic těžkou nákladní dopravou platilo celoplošně. Takové řešení bude dopravce časovou úsporou motivovat k využívání dálkových silnic, a ochrání tak obyvatele obcí a měst před nadměrným hlukem, vibracemi a znečištěním ovzduší. Neméně významnými efekty celoplošného zpoplatnění by bylo zvýšení bezpečnosti provozu a snížení nákladů na údržbu silnic nižších tříd, pokud se z nich zbytná nákladní doprava přesune na vozovky, které jsou pro její provoz konstruovány.

Řešením pro takové zpoplatnění je satelitní systém, jehož náklady, na rozdíl od zastaralého způsobu zpoplatnění pomocí mýtných bran, nejsou přímo úměrné délce zpoplatněné sítě komunikací. Umožňuje tak efektivně vybírat mýto na silnicích všech kategorií. Pro jeho zavedení by však vláda musela přetrhat vazby s firmou Kapsch, která zastaralé mýtné brány provozuje, a musela by novou soutěž vypsat skutečně jako technologicky neutrální.

Zelení proto podporují zrušení stávajícího výběrového řízení.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist