https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/co2-liga-jak-se-meni-klima-na-zemi-a-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: CO2 liga: Jak se mění klima na Zemi a v Česku?

25. dubna 2017 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
Soutěž CO2 liga je celoroční projekt, ve kterém se žáci základních a středních škol dozvídají zajímavé poznatky a pohledy na současný stav klimatu Země. Letošní ročník soutěže proběhne pod záštitou Informačního centra OSN v Praze. Do soutěže se přihlásilo 70 soutěžních týmů ze všech koutů České republiky. Organizátorem již sedmého ročníku je Ekologický institut Veronica.

CO2 liga (www.CO2liga.cz) zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice. Rozebírá je jak z globálního hlediska, tak i bližší perspektivy každodenního života kolem nás.

Soutěž letos získala podporu Informačního centra OSN pro Českou republiku, které poskytuje formální záštitu zajímavým projektům naplňujícím cíle a vize OSN. Pražská kancelář OSN spolupracuje s vládními i nevládními organizacemi na zvyšování povědomí o globálních tématech a Ekologický institut Veronica tak může prostřednictvím soutěže CO2 liga pomoct OSN šířit osvětu na poli ochrany klimatu.

Soutěž má celkem pět témat. Jedním z nich je klimatická změna obecně. Další témata (Jídlo, Doprava, Energie, Voda) navazují a vysvětlují souvislosti toho, co jíme, jak se dopravujeme, jak využíváme energii a jak hospodaříme s vodou s tím, co se děje s klimatem a co můžeme udělat pro zlepšení či přizpůsobení se situaci.

„Klimatická změna s projevuje již nyní – a bude to právě současná mladá generace, která už naplno pocítí její důsledky, s nimiž se bude muset vyrovnávat. Proto je na to chceme připravit a naučit je, jak mohou tuto hrozbu proměnit v příležitost“, říká o soutěži Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

„Pro české území přinese budoucnost sice vyšší zimní srážky - ale dešťové místo sněhových, které nevytvářejí zásobu vláhy pro vegetační období. Ovšem můžeme očekávat i větší extrémy – sucha, povodně a záplavy, vichřice, vedra. Právě extrémní situace přinášejí největší následky zdravotní, změny ekosystémů, škody na majetku. Když to víme, tak se na to můžeme připravit – a například již nyní sázet na náměstích stromy, které nám pak budou za 25 let dávat stín v parném a bezsrážkovém létě. Můžeme to vzít jako příležitost ke změně našeho chování vůči přírodě, krajině, rodině i společnosti“, dodává Machů.

“Změna klimatu je jednou z největších výzev současnosti. Jedná se o tak komplexní problém, že míra porozumění i schopnosti připustit si reálné dopady zůstává poměrně nízké. CO2 liga je pro účastníky skvělou příležitostí k poznání příčin i rozsahu klimatické změny a k rozšíření poznání o tom, co lze udělat. Co mohou dělat vlády, firmy nebo jednotlivci pro to, aby lidstvo dokázalo zabránit nejhorším dopadům a udržet nárůst globální teploty nejlépe pod 1,5 ᵒC,” říká vedoucí informační kanceláře OSN v Česku Michal Broža.

Organizace sedmého ročníku soutěže je podpořena grantem ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí.

Kontakty:
Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792
Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264

Soutěž probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz
Hana Machů, tel: 739569264 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist