Filip Šebek "> ČRA podporuje v Gruzii harmonický rozvoj chráněné krajinné oblasti Tana a Tedzami a místních komunit - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cra-podporuje-v-gruzii-harmonicky-rozvoj-chranene-krajinne-oblasti-tana-a-tedzami-a-mistnich-komunit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: ČRA podporuje v Gruzii harmonický rozvoj chráněné krajinné oblasti Tana a Tedzami a místních komunit

V loňském roce byl v Gruzii zahájen čtyřletý projekt s názvem „Nové horizonty“ realizovaný společností Člověk v tísni a podpořený Českou rozvojovou agenturou. Jeho cílem je dosáhnout vyváženého rozvoje mezi ochranou přírody a zlepšením životních podmínek místních obyvatel, přičemž klade důraz na udržitelnost a dlouhodobý přínos pro region.

Hlavní aktivity projektu zahrnují ochranu přírodního dědictví, zlepšení environmentálního managementu a podporu udržitelného zemědělství, lesnictví a ekoturismu. Důležitým cílem je rovněž posílení kapacit místních komunit prostřednictvím školení, poradenských služeb a vytváření pracovních příležitostí zaměřených na ekologicky šetrné praktiky. „Projekt podporuje aktivní zapojení místních obyvatel do rozhodovacích procesů a realizace aktivit, čímž posiluje jejich odpovědnost za ochranu přírody a zároveň zlepšuje jejich socio-ekonomické podmínky. Součástí projektu je i rozvoj infrastruktury pro udržitelný turismus, který bude sloužit jako nástroj pro zajištění dlouhodobých ekonomických přínosů pro region,“ říká koordinátor projektu Vladislav Vik ze společnosti Člověk v tísni.

3. listopadu 2022 schválila gruzínská vláda zákon o zřízení a správě chráněných oblastí Tana a Tedzami, které zahrnují celkem 32 850 hektarů v oblasti Shida-Kartli. To vedlo k vytvoření dvou jednotek chráněného území. Rezervace Tana (10 986 ha) a chráněná oblast Tana a Tedzami (21 164 ha) se rozkládá podél břehů řek Tana a Tedzami. Jde o unikátní příklad chráněné oblasti životně důležité pro zachování bohaté biodiverzity regionu, včetně druhů zařazených na gruzínský červený seznam ohrožených druhů. I když je tato oblast bohatá na biologickou rozmanitost a kulturní dědictví, čelí významným problémům spojeným s neudržitelnými postupy a hospodářským rozvojem.

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Tena a Tedzami, zahrnující obce Ateni, Boshuri a Mghebriani, představuje klíčovou ekologickou a kulturní zónu, která potřebuje zacílenou podporu, aby bylo zajištěno její dlouhodobé zachování a udržitelné využívání. Řešení těchto problémů je zásadní pro posílení místních ekonomických příležitostí, zachování životního prostředí a kulturních tradic, a to vše v souladu s národními a regionálními rozvojovými strategiemi.

Celkovým záměrem celého programu tohoto projektu je přispět k udržitelnému rozvoji CHKO i zachováním její biologické rozmanitosti a zároveň zlepšit socioekonomické podmínky místních komunit. Specifickým záměrem je usnadnit vytvoření a fungování účinného a participativního systému řízení CHKO, který integruje udržitelné využívání přírodních zdrojů se socioekonomickým rozvojem. „Projekt je navržen tak, aby zlepšil udržitelnost životního prostředí v chráněných oblastech Tana a Tedzami prostřednictvím mnohostranného přístupu, který integruje ochranu, udržitelné postupy, a zapojení komunity. Cílem je zajistit zachování přírodních zdrojů regionu a využití způsobů, které jsou dlouhodobě přínosné jak pro životní prostředí, tak pro místní obyvatelstvo. Základní činností je vypracování a implementace plánu péče a ochrany krajiny, který se zaměří na zachování biologické rozmanitosti, předcházení nelegální těžbě dřeva, a podpoře postupů udržitelného využívání půdy,“ přibližuje projekt Vladislav Vik.

Environmentální udržitelnost je dále posílena začleněním ekologicky šetrných postupů do místní ekonomické aktivity, jako je ekoturistika, udržitelné zemědělství a odpovědné lesnictví. Důraz projektu na ekologické povědomí – prostřednictvím vzdělávacích aktivit, eko-klubů a grantů na ochranu kultury a životního prostředí – zajišťuje, že se místní obyvatelstvo stane správci životního prostředí. Toto zaměření na vzdělávání pomůže vytvořit kulturu ochrany přírody, která pravděpodobně překročí časovou osu projektu.

Domácí cestovní ruch představuje příležitost k vytvoření udržitelného příjmu pro místní komunity a zároveň minimalizuje dopad na životní prostředí spojený s mezinárodním cestovním ruchem. Zaměřením na gruzínské turisty může projekt povzbudit místní k poznávání zdejší kultury a přírodního bohatství. Na rozvoji bude ČvT spolupracovat s místními podniky, touroperátory a komunitami cestovního ruchu, které jsou šité na míru gruzínským cestovatelům a nezatěžují zdejší ekosystémy.

Hlavním realizátorem projektu je společnost Člověk v tísni (ČvT), která využívá své rozsáhlé zkušenosti s vytvářením místních akčních skupin a řízením podobných projektů. ČvT naváže spolupráci s klíčovými partnery včetně řídící struktury CHKO, obce Gori, regionální vlády Shida-Kartli a Gruzínské asociace místních akčních skupin (GALAG). Tito partneři budou hrát klíčovou roli při implementaci plánu péče CHKO, zajišťovat plnění cílů projektu a účinně vytvářet a udržovat řídící struktury.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist