https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cssd-povazuje-za-jednu-z-klicovych-priorit-ochranu-zivotniho-prostredi.jak-to-vidi-nova-vlada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: ČSSD považuje za jednu z klíčových priorit ochranu životního prostředí. Jak to vidí nová vláda?

16. ledna 2022 | ČSSD
Oceňujeme, že vláda chce pokračovat v tlaku na ochranu a zadržování vody. Vláda naopak zcela rezignovala na obnovu lesů. Potřebujeme odolné lesy. To musí být naprostou prioritou.

Považujeme za jednu ze svých klíčových priorit ochranu životního prostředí a české krajiny. Chceme vytvářet nejen podmínky pro zvládnutí dopadů klimatické změny, ale především chceme mít prostředí, které přispěje k zdravému a spokojenému životu občanů naší země. V této souvislosti vítáme důraz vládního prohlášení na ochranu a zadržování vody. Jednou z klíčových priorit dlouhodobě je zakotvení ochrany vody v Ústavě a proto jednoznačně podporujeme závazek vlády předložit příslušný návrh v tomto volebním období.

Vláda naopak zcela opomíjí ochranu podzemních vod. To je velké selhání!

Adaptace na klimatickou změnu bude vyžadovat větší pozornost naší krajině, ale také klimatu v našich obcích a městech. Podpora modrozelené infrastruktury je jistě dobrým krokem. Stejně jako omezení degradace půdy. Nicméně nám zcela chybí téma obnovy českých lesů. Prioritou ČSSD jsou odolné lesy. Jako málo ambiciózní vnímáme opatření k předcházení klimatickým změnám. Postrádáme například pozornost tématu zvýšení schopnosti krajiny absorbovat a ukládat uhlík z atmosféry. Chybí nám také větší role komunit při ochraně životního prostředí a krajiny prostřednictvím místních ekonomik a udržitelného zemědělství.

Vítáme podporu přechodu na oběhové hospodářství, zejména podporu druhotného využití odpadu a recyklace. Nicméně postrádáme jasné závazky v oblasti prevence vzniku odpadů, což by měla být jasná priorita. Podporujeme možnost zavedení vratných obalů, ale pouhé zvážení v programovém prohlášení je z našeho pohledu naprosto neambiciózní.

Sociální demokracie podporuje vyhlášení nových národních parků Křivoklátsko a Soutok Moravy a Dyje. Vyzýváme vládu, aby mimo to zvážila rozšíření NP Krkonoše o Jizerské hory podle původních plánů z 20. let minulého století a zajistila tak ucelenou ochranu unikátního a propojeného území.

V neposlední řadě nám v programovém prohlášení vlády chybí jednoznačné závazky v oblasti změny legislativy. ČSSD podporuje přijetí zákona o ekologické újmě jako nástroje vymáhání odpovědnosti za ekologickou zátěž. Vláda by se podle nás měla jasně přihlásit k principu „do-no-significant-harm“, tj. princip významně nepoškozovat životní prostředí při svém rozhodování a přípravě nové legislativy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist