https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ctyri-projekty-z-prahy-usiluji-o-vitezstvi-v-soutezi-adapterra-awards
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Čtyři projekty z Prahy usilují o vítězství v soutěži Adapterra Awards

22. září 2022 | Hl. město Praha
Sucho, přehřívání měst i přívalové srážky letos potrápily značnou část naší republiky a do budoucna se pravděpodobně budou objevovat častěji. Existují ale místa, kde jsou na podobné projevy počasí připraveni. Čtyři takové projekty z Prahy se právě snaží získat hlasy veřejnosti v celostátní soutěži Adapterra Awards 2022. Získat Cenu sympatie může residence Sakura, Čelakovského sady u Národního muzea, budova školy v ulici Českobrodská nebo nová radnice Prahy 12. Široká veřejnost má příležitost hlasovat až do 15. října 2022 na webu Adapterra Awards. Soutěž pořádá Nadace Partnerství a Integra Consulting pod záštitou Ministerstva životního prostředí ČR a s podporou hlavního města Prahy.

„Praha je společně s Jihomoravským krajem v oblasti adaptačních opatření velkým tahounem. O ocenění letos usilují další vydařené pražské projekty. Jedná se většinou o investice města, které si uvědomuje nutnost řešit přehřívání některých lokalit, usychání zeleně či energetickou nehospodárnost některých veřejných budov. Soutěž Adapterra je dobrý způsob, jak na inovativní projekty upozornit, nabídnout inspiraci a možnosti řešení,“ říká Jana Plamínková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

Pasivní, šetrně nakládající s energiemi, pitnou i dešťovou vodou, chytrá, přehledná a komfortní až do té míry, že se půl hodiny před výukou v učebnách vše nastaví tak, aby studentům nebylo vedro, zima, nesvítilo na ně příliš slunce a měli přísun čerstvého vzduchu. Navíc ještě stoly na šachy, stolní tenis, workoutové hřiště, venkovní učebnu či relaxační zónu v atriu. To vše nabízí revitalizovaná budova pražské střední školy v Českobrodské ulici. Ještě před čtyřmi roky ale budova fungovala úplně jinak – byla energeticky nehospodárná, velká rovná střecha způsobovala přehřívání a do některých míst pravidelně zatékalo. V obvodovém plášti, vnitřních příčkách a střešní krytině se navíc nacházel nebezpečný azbest.

Dnes škola splňuje nároky pasivní budovy, využívá dvě tepelná čerpadla i fotovoltaickou elektrárnu. Použitá voda z umyvadel a sprch se čistí a poté se s ní splachují toalety. Dešťovou vodu zde zadržují v nádrži a využívají k zalévání zeleně.

Dalším z finálových projektů je nová budova radnice městské části Praha 12, která zastřešila původních sedm detašovaných pracovišť. Zaměstnancům a obyvatelům tak odpadlo složité přejíždění mezi jednotlivými pracovišti. Navíc má budova nižší nároky na spotřebu vody i tepla. Vytápění, chlazení, i stínění budovy reaguje automaticky na míru oslunění či otevření oken. Část energie si radnice vyrábí s pomocí fotovoltaiky umístěné na střeše. Účinné perlátory na vodovodních bateriích zase pomohly snížit spotřebu pitné vody až o 10 procent.

„K výzvám budoucnosti patří kromě přehřívání uvnitř budov také přehřívání exteriérů a veřejných prostor. Mnohdy stačí pořídit vnější stínění oken, pergolu, hustě osázet zelení zahradu či alespoň balkón. Snažíme se revitalizovat a přizpůsobit klimatickým podmínkám komplexně také městské parky a sady. Pěkným příkladem je další projekt ve finále soutěže - Čelakovského sady u Národního muzea v Praze. V roce 2017 vznikl návrh týmu odborníků změnit místo odříznuté od centra velkoměsta rušnou silnicí v reprezentační veřejný prostor – muzejní oázu – která přivádí zpět obyvatele i turisty. Neopomněli při tom na zlepšení podmínek pro stávající stromy, doplnění zeleně či retenci vody v území,“ vysvětluje náměstkyně Jana Plamínková.

Inspiraci pro developery na úpravu venkovního prostředí přináší residenční bydlení Sakura s tisíci kusy rostlin, keřů a stromů na zelených střechách, obvodových římsách i v přilehlém okolí. Například část chodníků, především na severní straně, byla záměrně spádována do přilehlých záhonů. Případné přívalové deště tak méně zatěžují kanalizační systém a záhony mají větší přísun srážkové vody.

Dostatek vody je přitom pro zeleň v suchých létech, jako bylo to letošní, opravdu zásadní. „Doporučujeme městům v ulicích, parcích a dalších veřejných prostorech zlepšovat stávající podmínky pro zeleň a pracovat s dostatečným zasakováním dešťové vody s pomocí zelených ploch, zasakovacích dlažeb, spádováním. Opravdu povedeným příkladem jsou v tomto ohledu obnovené Čelakovského sady, kde se pracovalo s nejmodernějšími technologiemi,“ dodává Andrea Křivánková, koordinátorka soutěže Adapterra Awards z Nadace Partnerství.

Hlasovat pro finalisty soutěže je možné až do 15. října 2022. Informace o vítězných projektech a výsledky hlasování v soutěži Adapterra Awards budou zveřejněny 2. listopadu 2022 v Praze na konferenci věnované adaptačním opatřením.

Pražští finalisté soutěže Adapterra Awards 2022
* Nová radnice Praha 12
* Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea
* Residence Sakura
* Revitalizace školy Českobrodská v Praze 9
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist