https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/czernin-povoleni-plosneho-traveni-hrabosu-je-dalsim-ze-zlocinu-na-nasi-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Czernin: Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi

8. srpna 2019 | TOP 09
Autor: Lenka Brandtová
Ministerstvo zemědělství povolilo od pondělí 5. srpna plošně rozmístit volně po povrchu, nikoliv do nor, jed Stutox II, který v kombinaci s žaludeční kyselinou zabíjí živočichy do několika hodin. TOP 09 je přesvědčena, že rozhodnutí rozmisťovat jed plošně je krátkozraké, nebezpečné a nesystémové. Problém přemnožení hraboše polního je třeba řešit správnými zemědělskými postupy podporou jeho přirozených nepřátel, nikoli trávením všeho živého, včetně dravců, kteří populace hrabošů v přírodě regulují. Proto se TOP 09 rozhodla iniciovat vznik petice proti plošnému šíření jedu v krajině.

Petice apeluje na ministra a vedoucí úředníky ministerstva, aby své rozhodnutí přehodnotili a upřednostnili při zacházení s českou přírodou zdravý rozum. Členy petičního výboru jsou místopředseda TOP 09, senátor a zemědělec Tomáš Czernin, přírodovědec a vysokoškolský pedagog Jakub Hruška a místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi. Jed se dostane do potravního řetězce, stane se potravou i pro jiné druhy drobného zvířectva a výsledek budou mrtví čápi, draví ptáci, lišky, zajíci, ale třeba i kočky a psi. Všechno jen proto, že agroprůmyslníci drancující naši zemi šetří na řádných zemědělských postupech, například neořou do dostatečné hloubky, a tím zapříčinili přemnožení hlodavců. Plošné rozhazování jedů je jednoduché, levné a vpravdě vražedné řešení. Už víme, že tato vláda otravuje duši národa. Nechci, aby otrávila naši krajinu,“ uvedl místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

„Mimo přemnožených hrabošů se při plošné aplikaci jedů (rodenticidů) otráví všichni další živočichové. Koroptve, zajíci, sysli – na ty bych rád upozornil zvlášť pana premiéra - poštolky, čápi, prostě všichni. A řeči o “nezbytnosti” a “dodržení všech stanovených postupů” ať si Agrární komora a Ministerstvo zemědělství nechá od cesty. Prostě to (ne všichni, ale ti, co plošně dominují obvykle ano) plošně rozmetají po polích a basta. Nepovolovat a orat! Za veřejné peníze chceme veřejný prospěch, a ne otrávenou krajinu,“ dodal Jakub Hruška, expert na životní prostředí za TOP 09.

Petici je možné podepsat elektronicky nebo osobně v kanceláři TOP 09 na adrese Opletalova 1603/57, Praha 1.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist