https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/czu-se-stala-soucasti-evropskych-velkych-vyzkumnych-infrastruktur
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká zemědělská univerzita v Praze: ČZU se stala součástí evropských velkých výzkumných infrastruktur

12. prosince 2018 | Česká zemědělská univerzita v Praze
Autor: Jana Kašparová, tel: 703 182 901
Česká zemědělská univerzita v Praze je národním uzlem evropské výzkumné infrastruktury METROFOOD a zároveň koordinátorem související české výzkumné infrastruktury METROFOOD-CZ. METROFOOD je výzkumná infrastruktura zaměřená na potraviny a výživu, zejména na metrologii v těchto oblastech. Tato vědecká a výzkumná síť bude k dispozici jak potravinářskému průmyslu, tak odborné i laické veřejnosti. Součástí mezinárodní infrastruktury je 48 partnerů ze 17 zemí, členy české sítě jsou Česká zemědělská univerzita v Praze, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha. „Mezinárodní konsorcium METROFOOD, zaměřené na potraviny a výživu, bylo Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) ohodnoceno jako aktivní výzkumná infrastruktura globálního významu a bylo v záři 2018 zařazeno mezi ostatní takováto uskupení na seznam ESFRI Roadmap 2018,“ uvedla koordinátorka za ČZU docentka Lenka Kouřimská z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Seznam ESFRI Roadmap propojuje infrastruktury jedinečné povahy nezbytné k dosažení špičkové úrovně výzkumu a inovací.
METROFOOD sdružuje síť odborníků zaměřených na potravinářství. Na ně se pak jejím prostřednictvím mohou obrátit potravinářské podniky, ale i široká veřejnost. „Našimi uživateli mohou být například laboratoře, které budou chtít zavést či validovat nové analytické postupy nebo podniky, které budou chtít vylepšit recepturu svého výrobku. Můžeme jim nabídnout zajištění referenčních materiálů, přístrojové vybaven a provést analýzu z nutričního, hygienického či senzorického hlediska, vysvětlila docentka Kouřimská. Na odborníky se také budou moci obracet dozorové orgány ohledně spolupráce na vytvoření nových metod kontroly kvality a bezpečnosti potravin. Problémem mohou být například obsahy nebezpečných látek v potravinách, nebo třeba falšování surovin, kdy se dražší nahrazují levnějšími a méně kvalitními. Jako příklad takovýchto testovaných potravin je možno uvést med, sýry, koření nebo doplňky stravy.
Konkrétně ČZU tak může nabídnout zázemí experimentálních stájí, možnost uskutečnit polní pokusy či využít špičkové přístrojové vybavení na vývoj tzv. referenčních materiálů. Jme schopni testovat i mikrobiologickou kvalitu a nezávadnosti potravin, stanovit počty žádoucích probiotických bakterií v potravinách, sledovat vliv biologicky aktivních látek na tkáňové kultury, stanovit nutričně cenné esenciální sloučeniny v potravinách apod. „Navíc nedílnou součástí nabídky sítě METROFOOD jsou školení, e-learningy či exkurze. Máme zkušenosti s pořádáním několika ročníků letních škol v rámci projektu Erasmus+,“ dodala docentka Kouřimská. Členové infrastruktury také plánují propojit národní a mezinárodní databázi METRUFOOD, kde budou nejen informace o referenčních materiálech, složení a nutriční hodnotě potravin, ale i laboratorní postupy či kontakty na partnerské analytické laboratoře.METROFOOD
Výzkumná infrastruktura uvedená začleněná na seznam ESFRI Roadmap 2018 sdružující metrologii, chemii a biologii v různých aplikačních oblastech, jako jsou: zemědělsko-potravinářský sektor, udržitelný rozvoj, kvalita a bezpečnost potravin, původ potravin a autenticita, ochrana životního prostředí a lidské zdraví.
Česká zemědělská univerzita je národním uzlem evropské výzkumné infrastruktury METROFOOD a zároveň koordinátorem české výzkumné infrastruktury METROFOOD-CZ, kde jsou zapojeni Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha.
Síť slouží k propojení špičkových pracovišť v dotčených oblastech. Smyslem je nabídnout služby, expertízy i přístrojové vybavení nejen v českém, ale i evropském měřítku.
Jana Kašparová, tel: 703 182 901 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist