https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-dohoda-o-energetickych-usporach.s-mpo-ji-uzavrela-pre
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Další dohoda o energetických úsporách. S MPO ji uzavřela PRE

4. října 2021 | MPO ČR
K dobrovolné dohodě o úsporách energie s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) se připojila společnost Pražská energetika (PRE). Skupina tak počítá s tím, že bude do roku 2031 zvyšovat energetickou účinnost. Dohodu v pondělí v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a předseda představenstva PRE Pavel Elis.

„Těší mě, že Pražská energetika smýšlí společensky odpovědně a připojila se k dobrovolné energetické dohodě, kterou jsme na MPO připravili,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Věřím, že ochotu podílet se na udržitelné spotřebě energie a zvyšování energetické účinnosti projeví i další firmy.“

PRE se v dohodě mimo jiné zavazuje k tomu, že o tom, co oblasti energetických úspor a zvyšování energetické účinnosti dělá či dělat plánuje, bude informovat veřejnost. Efektivitu těchto aktivit chce firma také vyhodnocovat, tedy chce průběžně reportovat o tom, jakých úspor v konečné spotřebě energie dosáhla.

„V rámci svých podnikatelských aktivit se PRE hlásí k principům trvale udržitelného rozvoje a svojí činností se snaží přispívat ke zlepšování kvality života v regionu hlavního města Prahy,“ říká předseda představenstva PRE Pavel Elis a dodává: „Důležitou součástí firemní strategie je dekarbonizace. Snižování emisní stopy považujeme za svoji povinnost vůči dalším generacím. Věnujeme se řadě ekologických aktivit, podporujeme výrobu a prodej zelené elektřiny, značka PREekoproud získává stále více zákazníků. Podporujeme projekty energetických komunit a pracujeme na rozšíření portfolia vlastních výrobních kapacit obnovitelných zdrojů jak za podpory Evropských dotací, tak také čistě na komerčním základě.“

Česká republika má v letech 2021 až 2030 s ohledem na změny klimatu a nutnosti snižovat emise skleníkových plynů každý rok uspořit 0,8 % z konečné spotřeby energie. Vyplývá to z evropské směrnice 2012/27 o energetické účinnosti. I proto MPO připravilo vzorovou podobu dobrovolné dohody k úsporám energie. Přidat se k ní mohou soukromé i veřejné subjekty. Jde o společné úsilí státu, organizací na trhu s energetickými službami a dalších podniků.

„Zapojené firmy dohodou mimo jiné ukazují, že jim záleží na životním prostředí a udržitelném rozvoji,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla a dodává: „Dohody je možné uzavírat ihned. Stačí se seznámit se vzorovou podobou na webu MPO a obrátit se na nás s představou, v jaké podobě by ji společnost chtěla uzavřít. Po shodě nad konkrétním zněním může být uzavřena takřka obratem.“

Dohodu už podepsala řada energetických společností (skupin), konkrétně ČEZ, E.On, E.GD, Innogy a GasNet. A také společnosti ČD CARGO a Signify. PRE v rozsahu dnes podepsané dohody plánuje například v rámci projektu PREmium nabízet inovativní produkty a služby pro firemní zákazníky a pro zákazníky z veřejného sektoru. Projekty PREmium podporují efektivní využití energie, snižování energetické náročnosti a také snížení emisí CO2. PRE bude nadále rozvíjet nabídku elektřiny z obnovitelných zdrojů i těm nejmenším zákazníkům – domácnostem a spolu s tím i balíčky služeb vedoucích k dosahování úspor u zákazníků.

Skupina PRE má v současné době víc než 800 tisíc odběrných míst, jde tak o třetího největšího dodavatele elektřiny v České republice. Využívá moderní technologická řešení, v oblasti zavádění inovativních technologií a energetických úspor také poskytuje poradenství. V roce 2018 Skupina PRE distribuovala koncovým zákazníkům 5,9 TWh elektřiny na všech napěťových hladinách a vyrobila 35, 75 GWh elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist