Barbara Tesařová "> Další liberecké mládě orlosupa bradatého míří do volné přírody. Tentokrát bude vypuštěno ve španělské horské oblasti Maestergo - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-liberecke-mlade-orlosupa-bradateho-miri-do-volne-prirody.tentokrat-bude-vypusteno-ve-spanelske-horske-oblasti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Liberec: Další liberecké mládě orlosupa bradatého míří do volné přírody. Tentokrát bude vypuštěno ve španělské horské oblasti Maestergo

29. května 2024 | Zoo Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
V neděli 26. května odcestovalo ze Zoo Liberec téměř tříměsíční mládě orlosupa bradatého. Namířeno má do španělské oblasti Maestergo, kde bude 3. června vypuštěno do volné přírody. Jedná se již o 13. mládě orlosupa bradatého, které zoo bezplatně poskytla do mezinárodního repatriačního programu za účelem záchrany divoké populace tohoto majestátního dravce ve volné přírodě evropských velehor.

Zoo Liberec se zapojila do mezinárodního záchranného programu na návrat orlosupů bradatých zpět do volné přírody již v roce 2002, kdy získala do chovu svůj původní, aktuálně již téměř čtyřicetiletý pár tohoto ohroženého dravce. Za tu dobu se v zahradě vylíhlo již 27 mláďat, z nichž 12 bylo vypuštěno na několika různých lokalitách evropských Alp a ve dvou španělských pohoří.

I letošní hnízdní sezóna byla u orlosupů bradatých úspěšná a zahrada přivítala na svět hned dvě mláďata tohoto druhu. První z nich, které odchovává starý pár, zůstane na doporučení mezinárodního koordinátora chovného programu jako posila v chovu v lidské péči v zoologických zahradách a druhé ptáče – samička, o kterou pečoval mladší chovný pár, byla doporučena k vypuštění do volné přírody. Novým domovem se ji stane španělské pohoří Maestergo. Než ale dorazí do cílové stanice, čeká ji mezizastávka ve specializovaném centru Centro de Cría Guadalentín u španělské Cazorly v Andalusii, kde dostane satelitní vysílačku pro následné sledování jejího pohybu v přírodě. Před vypuštěním do španělských hor bude malý orlosup ještě označen identifikačním kroužkem a budou mu obarveny některé letky, aby ho ochránci přírody později na obloze snáze rozpoznali.

„Orlosupi bradatí se do volné přírody vypouští zpravidla ve věku 3 měsíců, kdy ještě nejsou schopna letu. Před vylétnutím z hnízda tak mají dostatek času si na nové prostředí zvyknout a vštípit si ho jako svůj nový domov. Přestože orlosupi odchovávají vždy pouze jedno mládě, ochranáři vkládají do předem připraveného hnízda mláďata dvě, aby se necítila bez rodičů opuštěná, navzájem se motivovala a po vylétnutí se držela spolu. Než se naučí létat a najít si dostatek potravy sama, jsou po dobu několika prvních týdnů přikrmována na hnízdě člověkem,“ vysvětluje liberecký zoolog a kurátor chovu ptactva Jan Hanel.

Program na návrat orlosupů bradatých do evropské přírody se řadí mezi nejúspěšnější mezinárodní záchranné projekty. Podílí se na něm přes 35 evropských zoologických zahrad včetně Zoo Liberec, Světový fond na ochranu přírody (WWF) i specializované záchranné stanice. Od vzniku programu v roce 1978 bylo do volné přírody Evropy vypuštěno více než 300 mláďat, z nichž 12 přišlo na svět v liberecké zahradě. Ačkoliv byli orlosupi bradatí na začátku 20. století v jižní Evropě a Alpách vyhubeni, díky společnému úsilí všech institucí i jednotlivců se jejich populace podařilo obnovit a nyní se v Evropě již i úspěšně sami rozmnožují.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist