https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-lunak-cerveny-se-stal-obeti-travicu.pocet-zabitych-dravcu-rychle-narusta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Další luňák červený se stal obětí travičů. Počet zabitých dravců rychle narůstá

Ani období celostátní karantény nezastavilo traviče volně žijících zvířat. Ornitologové letos zaznamenali už 25 případů otrávených, zastřelených nebo jinak nelegálně zabitých ptáků. Většinou jde o dravce. Nejčastějšími obětmi jsou káně lesní a také vzácný luňák červený. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii už od roku 2008 zakázané, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce a život může zachránit pouze okamžité podání protijedu atropinu.

Celkem 6 otrav luňáků červených letos eviduje Česká společnost ornitologická. Už teď je to více než za celý rok 2019, kdy ornitologové zaznamenali 4 případy otrav luňáků. „Otrávení luňáci se objevují napříč celou republikou. Na začátku března to byl 1 na Kolínsku, dále 3 luňáci na Břeclavsku, 1 na Klatovsku a naposledy 1 na Jičínsku,“ komentuje psovodka Klára Hlubocká, která se v terénu specializuje na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.


Jeden z luňáků na Břeclavsku přežil a je zpět v přírodě

Jeden ze tří otrávených luňáků na Břeclavsku měl velké štěstí a díky včasnému zásahu se ho podařilo zachránit. „Přiotráveného, ale ještě živého, luňáka našla turistka a nahlásila nález pracovníkům CHKO Pálava, kteří mě následně telefonicky požádali o radu. Bylo nutné urychleně podat protijed atropin a dopravit luňáka do záchranné stanice. Díky včasnému zásahu a následné kvalitně poskytnuté péči v Záchranné stanici pro dravé ptáky Rajhrad byl luňák zachráněn. Před vypuštěním do volné přírody dostal vysílačku, která slouží k monitoringu jeho pohybu a k odhalení případného nebezpečí,“ popisuje Hlubocká.

Oblast na jižní Moravě patří k dlouhodobě problematickým, Česká společnost ornitologická tu každoročně zaznamenává otrávené ptáky. „Letos jsme například na jedné lokalitě na Břeclavsku našli 5 zabitých kání lesních najednou. Ale bohužel je to jenom kapka v moři všech případů, ke kterým naše terénní jednotka vyjíždí. Počet otrav v době koronavirové krize rozhodně neklesá,“ informuje Hlubocká.


Karbofuranem se může otrávit i pes

Hlubocká připomíná, že jed karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je nebezpečný nejenom pro divoce žijící zvířata, ale také například pro psy. „29. března se na Jičínsku karbofuranem přiotrávila při venčení fenka německého ovčáka Pisi, donedávna služební pes Policie České republiky. Byla to jedna z jejich prvních procházek v „psím“ důchodu, která málem skončila tragicky. Průběh otravy byl velmi rychlý, fenka začala kolabovat a nakonec ji pomohli zachránit náhodní lidé, kteří ji i s majiteli naložili do auta a odvezli na ošetření. Veterinář rozpoznal typické příznaky pro otravu karbofuranem a nasadil infuzní terapii s atropinem. Díky včasnému zásahu se ji naštěstí podařilo zachránit život“ popisuje Hlubocká.

Česká společnost ornitologická předává případy otrávených živočichů policii, která je vyšetřuje jako trestné činy. Letos ornitologové předali policii už 14 případů. Loni to za celý rok bylo 24 případů.


Ptáky na Jičínsku loni otrávil karbofuran i Stutox II

Ornitologové loni zaznamenali 102 nálezů nelegálně zabitých zvířat, přičemž největší loňský případ je z prosince. „Během preventivní prohlídky jsme v Kozojedech na Jičínsku našli 15 mrtvých krkavců velkých, 1 káni lesní a také bažanta a slepici jako návnadu. U všech zvířat analýza prokázala otravu karbofuranem. U 13 z 15 krkavců navíc také jed Stutox II, který se používá jako jed na hlodavce, například hraboše,“ vysvětluje Hlubocká.

Česká společnost ornitologická se v mezinárodním projektu LIFE PannonEagle zaměřuje na potírání ptačí kriminality. Psí jednotka vedená psovodkou Klárou Hlubockou vyhledává v terénu zvířecí oběti otrav a preventivně navštěvuje důležitá místa výskytu dravců.


Více o projektu PannonEagle Life
http://www.imperialeagle.eu/cs
https://www.birdlife.cz/pannoneagle/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist