https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-skoly-nemocnice-urady-usetri-na-energiich.mzp-posila-pres-3-miliardy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Další školy, nemocnice, úřady ušetří na energiích. MŽP posílá přes 3 miliardy

16. listopadu 2021 | MŽP ČR
Opravené a energeticky úsporné školy, nemocnice, úřady a další veřejné budovy. To vše přinese nová dotační výzva z Národního programu Životní prostředí, která podpoří snížení energetické náročnosti veřejných budov a jejich majitelům tak zajistí nižší výdaje za jejich provoz.

Nová fasáda a okna, která ušetří náklady na vytápění, na střeše fotovoltaické panely, uvnitř úsporné osvětlení, chytré rolety a vyřešené větrání - tak může vypadat třeba budova školy, která využije dotaci na energetické úspory z právě vypsané dotační výzvy rezortu životního prostředí, navazující na předchozí velmi úspěšné dotace poskytované z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP).

„Od roku 2014 jsme podpořili 11 miliardami energeticky úsporné renovace 2 437 úřadů, škol, nemocnic hasičských stanic a dalších veřejných budov. Po těchto dotacích je dlouhodobě velká poptávka, a proto jsem rád, že se nám podařilo nad rámec OPŽP vyjednat další prostředky z Národního plánu obnovy, díky kterým můžeme podpořit nejen ty žadatele, na které se v OPŽP již nedostalo, ale i zcela nové zájemce,“vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Nechtěli jsme čekat na start nového programového období operačních programů, které se rozeběhne až začátkem příštího roku. Řada obcí a měst má už projekty nachystané a potřebují je začít realizovat. Vedle environmentálních přínosů jsou tyto projekty pro obce zásadní i z hlediska ekonomických přínosů, o to více v dnešní době,“doplňuje ministr Brabec.

Celkem do oprav veřejných budov půjdou 3,2 miliardy korun z prostředků Národního plánu obnovy, o které zájemci budou žádat v rámci Národního programu Životní prostředí. Výzvou primárně míříme na projekty 146. výzvy OPŽP, které zůstaly bez podpory kvůli vyčerpané alokaci, nicméně je možné podat i ryze nový projekt.

O dotaci mohou žádat typicky kraje, obce, státní příspěvkové organizace, vysoké školy a další veřejné instituce. Peníze využijí na zateplení pláště budovy, výměnu oken, instalaci fotovoltaických systému a solárně-termických kolektorů, rekuperaci tepla či výměnu zdroje vytápění. Ve vnitřních prostorách, kde mohou žadatelé modernizovat osvětlení, zlepšit akustiku, lépe regulovat vytápění a větrání či zabránit letnímu přehřívání pomocí stínících prvků.

„Rádi bychom, aby žadatelé o rekonstrukci přemýšleli komplexně a udělali co nejvíce opatření, jak na venkovních částech budovy, tak uvnitř. Výše dotace se bude odvíjet od dosažených energetických úspor a pohybovat se bude v rozmezí od 40 do 65 % celkových způsobilých výdajů. Žadatelé, kteří realizaci provedou metodou EPC (tzv. energetické úspory se zárukou) nebo zadají veřejnou zakázku podle metodiky Design & Build (& Operate), mohou dosáhnout na dotaci až 70 %,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Příjem žádostí začne 1. prosince a skončí 30. září 2022. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. prosince 2025.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist