https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-uspesna-zadost-o-dotaci-stezka-pro-cyklisty-a-chodce-hrachovec-chodovice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Hořice: Další úspěšná žádost o dotaci - „Stezka pro cyklisty a chodce Hrachovec- Chodovice“

1. března 2017 | Město Hořice
Nová cyklostezka, respektive stezka pro cyklisty a chodce se v roce 2017 stane skutečností. Město Hořice ve spolupráci s obcí Holovousy bylo úspěšné se svou žádostí o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu EU.

Je to další velká investiční akce po projektu Cesta kamene, v rámci kterého bude kompletně zrevitalizováno městské muzeum (25 mil. Kč) a místní Hasičská zbrojnice (9 mil. Kč), na které se za poslední rok podařilo zajistit dotaci, která z velké míry pokryje veškeré náklady.

Necelý dvoukilometrový úsek asfaltové stezky vznikne na současné polní cestě spojující Hrachovec s Chodovicemi (detailní průběh viz přiložená mapka níže). V rámci stezky bude vybudováno i šestnáct parkovacích míst pro kola a koloběžky.

Nová stezka by měla ulehčit místním obyvatelům každodenní dojíždění do práce, škol a za službami, a tím nabídnout bezpečnou alternativu pro cyklisty v tomto úseku, včetně vzniku příjemné trasy pro in-line bruslení po vrstevnici hořických Chlumů. Všichni jsme si vědomi, že pro cyklisty je silnice I/35 nebezpečným úsekem s častou nehodovostí.

Předběžný rozpočet dle projektové dokumentace na vybudování stezky má být celkem devět milionů korun, z nichž největší část 90 % bude pokryta dotací a zbývající podíl by z jedné čtvrtiny uhradila obec Holovousy a ze tří čtvrtin Hořice. Náklady mezi obcemi Hořice a Holovousy budou rozděleny podle poměru metrů cyklostezky na katastrálním území obou partnerů. V těchto dnech již probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby - podrobné zadání bude 13. března 2017 zveřejněno na webových stránkách města Hořice.

Dle zadání výběrového řízení se předpokládá začátek realizace v dubnu letošního roku a dokončení k 31. října 2017.

Projekt řeší výstavbu nové stezky pro cyklisty a chodce mezi Hrachovcem a Chodovicemi v délce 1,6 km. Díky vybudování tohoto úseku budou moci občané Holovous a Chodovic bezpečně dojíždět za prací, do škol do Hořic a naopak. Stezka tak odvede cyklodopravu ze silnice I. třídy č. 35 se stávající intenzitou dopravy 10 - 15 tisíc vozidel za jeden den, a tím velkou měrou zvýší bezpečnost cyklistů.

Celková délka stezky je 1,650 km, z toho v úseku 200 m ve směru od Chodovic bude mít štěrkovou vrstvu a zbývající 1,450 km bude s povrchem živičným. Úsek 200 m se štěrkovou vrstvou sloužící i k přístupu k přiléhajícím pozemkům na okraji obce bude tak v režimu výjimky ze zákona vjezdu motorových vozidel na nemotoristickou komunikaci.

V rámci vedlejších výdajů projektu (připojení sousedních nemovitostí) bude vystavěno pět přejezdů pro zemědělskou techniku, které budou sloužit pouze pro přejezd z jednoho pole do druhého, dále sem patří náklady na pořízení projektové dokumentace, na zabezpečení výstavby a na odpočinková místa.

Pevně věříme, že tato stavba bude hojně využívána občany města i pro pěší turistiku, cykloturistiku i in-line bruslení a v neposlední řadě nabídne příjemné a bezpečné propojení sportovního centra v obci Holovousy „u vagónu“ s městem Hořice.

Ing. arch. Martin Pour – místostarosta města
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist