https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dan-ze-superbohatstvi-by-do-rozpoctu-rocne-prinesla-58-miliard-63-obcanu-s-ni-souhlasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Daň ze superbohatství by do rozpočtu ročně přinesla 58 miliard, 63 % občanů s ní souhlasí

22. května 2024 | Strana zelených
Pro Evropu, a s ní i pro Českou republiku, existuje dobré a jednoduché řešení, jak získat miliardy na modernizaci ekonomiky nebo lepší veřejné služby jako školství a zdravotnictví. Je jím zdanění majetku superbohatých, jak ukazuje studie, kterou si nechala vypracovat Strana zelených. Podle studie by zdanění superbohatství, tedy majetku nad 111 milionů korun, sazbou 3.5 % přineslo do státního rozpočtu více než 58 miliard ročně. Tato daň by se přitom dotkla pouze zhruba 4200 osob v České republice.

“Není možné, aby daňovou zátěž nesli z velké míry zaměstnanci nebo důchodci. Náš návrh jasně ukazuje, jak můžeme jednoduše získat zdroje pro modernizaci Česka a potřebné investice. Chceme jím otevřít diskusi o tom, aby lidé s velmi vysokými majetky zaplatili svůj férový podíl na daních, aniž by se to negativně dotklo drtivé většiny lidí,” uvedla lídryně Strany zelených v evropských volbách Johanna Nejedlová.

Zdanění superbohatých přitom není něco, co by podporovali pouze Zelení jako strana, návrh má evidentně širokou podporu veřejnosti. Téměř dvě třetiny Čechů souhlasí s tím, že superbohatí by měli být více zdanění a v současnosti nepřispívají do státní rozpočtu spravedlivým dílem, oproti běžné populaci.

“Návrhy podporuje 63% respondentů reprezentativního průzkumu, které jsme si nechali zpracovat. Nadpoloviční většinu mají tyto návrhy u voličů v podstatě všech hlavních politických stran. Například i 58 % voličů ODS se zdaněním superbohatých souhlasí,” vysvětluje Nejedlová. Nejčastěji by takto vybrané peníze lidé chtěli použít na zdravotnictví, snížení zadlužení státu, dostupné bydlení a zlepšení školství.

Zelení poukazují i na to, že návrh má ekologickou rovinu. “Jedno procento nejbohatších lidí produkuje více emisí CO2 než nejchudší polovina světové populace. Je proto logické, aby se na ochraně klimatu a modernizaci ekonomiky superbohatí podíleli odpovídajícím způsobem,” dodala Nejedlová.

“Problémem je stará politická generace, která nemá odvahu, ani vůli takové jasné řešení přijmout – jak v Česku, tak na celoevropské úrovni. Buďto nechtějí nebo nemohou, protože jsou na superbohaté napojeni nebo jim jsou zavázáni. Proto potřebujeme v politice novou generaci, která se nebude bát rozumné řešení prosazovat,” dodala. Studie se inspirovala obdobnou daní, kterou nedávno zavedlo Španělsko, a věnuje se také způsobu stanovení hodnoty majetku a dalším praktickým krokům pro realizaci návrhu.

Studii pro Zelené jako podklad pro politickou debatu o variantách zdanění superbohatých vypracoval ekonom PhDr. Miroslav Palanský PhD., který je vedoucím výzkumu v Tax Justice Network, působí ve skupině CORPTAX na Univerzitě Karlově a je také výzkumným pracovníkem EU Tax Observatory. Navazuje na studii, kterou na celoevropské úrovni zpracovala frakce Greens/EFA v Evropském parlamentu.

Podrobnosti najdete na stránce https://volby.zeleni.cz/superbohatstvi.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist