https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dejte-si-klimaticky-zavazek-vyzve-25.brezna-celosvetova-kampan-hodina-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Klimatická koalice: Dejte si klimatický závazek, vyzve 25. března celosvětová kampaň Hodina Země

16. března 2023 | Klimatická koalice
V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Přidat a zaregistrovat se může každý, komu není lhostejný stav životního prostředí u nás i ve světě. Na hodinu symbolicky zhasnou veřejná osvětlení v obcích, či městské dominanty. K akci se může připojit kdokoli. Účastníci si zvolí vlastní klimatické závazky. Může jít o využívání obnovitelných zdrojů energie, snížení teploty v domácnosti nebo snížení spotřeby masa. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica.

Organizátoři vyzývají každého, kdo by chtěl pomoci přírodě a klimatu, aby se k letošnímu ročníku přidal a zapsal se jako účastník Hodiny Země na stejnojmenném webu (www.hodinazeme.cz). Chtějí, aby si každý uvědomil možné negativní dopady svých každodenních činností na klima a zavázal se je snižovat. Web kampaně hodinazeme.cz nabízí několik dobrovolných závazků, ze kterých si mohou účastníci akce vybrat. Mohou si stanovit i závazek vlastní. Zájemci hned také uvidí, kolik emisí skleníkových plynů CO2 takto ušetří.

V roce 2022 se přihlásilo 790 jednotlivců, z nichž si drtivá většina (756) stanovila svůj klimatický závazek a zavázala se ušetřit celkem 2200 tun skleníkových plynů ročně.

Ke změnám, které každý z nás může učinit inspirujeme pomocí klima tipů na webu institutu Veronica (https://www.veronica.cz/klima-tipy). Jde o praktické kroky k udržitelnosti i o to, jak souvisejí s našimi hodnotovými postoji, třeba ve vztahu k přírodním zdrojům nebo k biodiverzitě. Klima tipy navíc motivují i k zamyšlení nad tím, jaký je dopad našich každodenních rozhodnutí, ať už se týkají bydlení, dopravy, nakupování, volby stravy nebo obecně životního stylu,” upřesňuje Irena Stehlíková z Ekologického institutu Veronica.

Jitka Martínková z Klimatické koalice doplňuje, “Hodina Země je zajímavá v tom, že lidem umožňuje osahat si velmi konkrétně souvislosti ochrany klimatu s každodenními životy. Odkud bereme energii? Mohla by i naše domácnost přejít na energii z čistých zdrojů? Z čeho se vlastně naše uhlíková stopa skládá? Jaký vliv má strava a jaký doprava? Jaké jsou souvislosti jednotlivých sektorů s ochranou klimatu a jak by mohly vypadat změny k lepšímu?”

Hodina Země je nejrozsáhlejší celosvětová akce, ve které si od roku 2007 miliony lidí připomínají nutnost snížit dopady lidské činnosti na stabilitu světového klimatu. V roce 2022 se kromě jednotlivců připojilo v Česku k Hodině Země i 133 obcí včetně 12 statutárních měst a 84 organizací, firem a škol. Dále se zapojily 4 památky a proběhlo 6 akcí pro veřejnost.

Přihlašování probíhá přes webové stránky Hodiny Země. (www.hodinazeme.cz). Na stejných stránkách je vidět i mapa a seznam aktuálně přihlášených.

Přihlašování: https://hodinazeme.cz/prihlaska

……………………………….
Co je hodina Země?

Hodina Země je každoroční celosvětová akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k symbolickému zhasnutí světel na dobu jedné hodiny od 20.30 do 21.30. Akci ve světě koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).

První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice, kde ji koordinuje Ekologický institut Veronica.

Hodina Země každoročně poskytuje lidem na celém světě příležitost ukázat, jak moc jim záleží na přírodě - a pomoci ostatním pochopit její zásadní význam v životě nás všech i ničivé hrozby pro lidi a planetu. Je to čas, kdy je třeba upozornit na potřebu jednat.

Je i výzvou k akci: každý se může podílet na utváření nové budoucnosti pro lidi a planetu, od individuálních kroků k udržitelnému životu až po naléhání na společnosti a vlády, aby pomohly vybudovat spravedlivou, přírodě prospěšnou a čistě bezuhlíkovou budoucnost.

hodinazeme.cz | earthhour.org | Událost na FB: https://fb.me/e/2JwW0H67a

Kontakt:
Petr Ledvina, koordinátor kampaně, Ekologický institut Veronica, telefon 776 057 637, petr.ledvina@veronica.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist