Radek Drahný "> Děkujeme, že odnášíte odpadky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dekujeme-ze-odnasite-odpadky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Děkujeme, že odnášíte odpadky

1. září 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Končí letní prázdniny a s nimi hlavní část letní turistické sezóny v Krkonoších. A my jsme rádi, že můžeme napsat větu: „Letos jsou návštěvníci Krkonoš mnohem pořádnější než v minulosti.“ Najít pohozený odpadek vedle turistické cesty je ojedinělé. Výjimkou je ale vrchol a přilehlé okolí Sněžky, kde se návštěvníci nezdráhají použít jako odpadkový koš prakticky cokoliv – ať už je to přepravní vak na stavební materiál nebo míchačka firmy, která zde buduje lavičky pro turisty.

Několik let trvající snaha Správy KRNAP a dalších partnerů předat veřejnosti myšlenku, že co si do hor přináším, to si z nich také odnáším, zdá se, přináší své ovoce. Místem, kde to stále ještě nefunguje, je vrchol Sněžky. Při našich každodenních službách na vrcholu vždy nasbíráme jeden, často ale i několik pytlů odpadků. Většina odpadků má polské etikety.

Mnozí návštěvnici neexistenci odpadkových košů na vrcholu kreativně řeší tím, že jako odpaďák využívají jakýkoli možný prostor. Ať to už je železná trubka, kterou používají jako popelník, nebo míchačka, jejíž buben jsou schopni během hodiny naplnit odpadky. Stavební firma pracující na Sněžce musela opakovaně řešit po okraj naplněné přepravní vaky na stavební materiál.

Děkujeme všem, kteří pochopili, že Krkonošský národní park je především přírodou, kde není možné očekávat nainstalované odpadkové koše jako v parku ve městě – jednak kvůli problematickému a nákladnému svozu, ale také kvůli rozfoukávání odpadků větrem a jejich roznášení zvířaty a ptáky. Ostatní návštěvníky prosíme, ale si i oni své odpadky z hor laskavě odnášeli. Děkujeme.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist