https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/den-zeleznice-v-luzne-u-rakovnika-bude-ve-znameni-oslav-20.vyroci-cd-muzea
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Den železnice v Lužné u Rakovníka bude ve znamení oslav 20. výročí ČD Muzea

13. září 2019 | České dráhy
Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí o víkendu 20. – 21. září Dnem železnice, jehož dějištěm se stane ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka. To zároveň oslaví výročí 20 let od svého vzniku. Na velkolepé akci se představí desítky kusů historické i moderní železniční techniky. Počítá se také s tradiční noční show, letos dokonce ve dvojím provedení.

„Národní den železnice pravidelně patří k největším akcím pro její fanoušky. Program máme naplánovaný tak, aby zaujal návštěvníky všech věkových kategorií,“ říká Radek Dvořák, místopředseda představenstva ČD a dodává: „Vsadili jsme na osvědčený model, kdy nabídneme tři světy - svět historie, změny a zábavy. Svět změny bude hostit nejnovější techniku, která brázdí tuzemské koleje pod vlajkou ČD, historii zastoupí například legendární Stříbrný šíp, vůz Komárek a nedávno zrekonstruovaná parní lokomotiva 414.096 přezdívaná Heligón. Svět zábavy je pochopitelně určený především dětem. Těšit se můžou na parní vlak na úzkokolejné dráze a na doprovodný program plný her a zábavy.“ V průběhu celého programu se uskuteční soutěže o ceny se železniční tematikou.

Do Lužné u Rakovníka se můžou návštěvníci svézt historickými vlaky. V sobotu i v neděli dopoledne vyrazí z Prahy dva protokolární vlaky v čele s parními lokomotivami 475.179 „Šlechtična“ a 556.0506 „Štokr“. Další retro soupravy spojí Lužnou u Rakovníka s Berounem a Chomutovem. Na nich se vystřídají parní lokomotivy 477.043 „Papoušek“ a 464.202 „Rosnička“. Historické vlaky budou pendlovat také mezi areálem muzea a Rakovníkem. Ve světě změny se představí modernizované vůz řady ARmpee, k vidění bude i nová posunovací lokomotiva Effishunter nebo nákladní vůz řady Hbbillns od ČD Cargo.

Svět historie
Návštěvníky čeká výstava nejkrásnějších historických českých lokomotiv. Chybět nebudou parní jízdy a jízdy zvláštních vlaků do okolí ČD Muzea. Programem v areálu a na jeho točně provede návštěvníky moderátor Pavel Cejnar.

Svět změny
Svět změny reprezentuje moderní vozový park Českých drah. Na kolejišti mezi stanicí a areálem ČD Muzea bude k vidění například v letošním roce nově zmodernizovaný bistrovůz. Prohlédnout si bude možné i speciálně upravený nákladní vůz ČD Cargo nebo moderní posunovací lokomotivu.

Svět zábavy
Svět zábavy už tradičně nabídne bohatý doprovodný program pro malé i velké návštěvníky. Pro děti bude připraven stan společnosti Výzkumný Ústav Železniční, a.s., se železničními pohádkami, soutěžemi, atrakcemi, hrami, dětskou dílnou a spoustou dalších aktivit, potkat bude možné i maskota Elfíka. Chybět nebude ani oblíbený skákací hrad, který návštěvníci najdou hned na dvou místech v areálu.

Noční světelná show
Oba dny zakončí exkluzivní světelná show plná historických železničních skvostů. Tato akce začne na točně muzea ve 20 hodin, přičemž v sobotu ČD nabídnou zhruba dvacítku historických exponátů ve speciálním scénickém osvětlení. Show bude doprovázena komentářem s představením jednotlivých exponátů, který bude doplněn řadou zajímavých faktů z daného období. V neděli večer bude show zopakována, ovšem jen za běžného osvětlení.

Proč se slaví Den železnice?
Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 km. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na našem území se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována naše první koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839, již před 180 lety.

Podrobný program Dne železnice v Lužné u Rakovníka je na stránkách www.denzeleznice.cz. Zájemci si tu mohou v předstihu zakoupit také vstupenky, a to jak na denní program, tak i na noční show.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist