Jiří Jakl "> Dešťovku pro všechny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/destovku-pro-vsechny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zvonečník: Dešťovku pro všechny

28. června 2017 | Zvonečník
Autor: Jiří Jakl, tel: 776877565
Nápad na dotační program na podporu využívání dešťové vody v domácnostech se ve Zvonečníku zrodil v roce 2013. Připravili jsme k ní s Masarykovou demokratickou akademií zvláštní rozvahu s vyzvednutím výhodných užitkových vlastností dešťové vody, multiplikačním efektem a možnostmi podpory od úrovně státu ke krajům a obcím (Jakl, Petržílek 2013). Program se objevil také v Bílé knize ČSSD a jako kandidát do poslanecké sněmovny se o něj dále zasazoval Petr Petržílek. Využívání dešťové vody a šetrnost k přírodním zdrojům vody jsou součástí osvětových materiálů Zvonečníku a v roce 2016 jsme uspořádali také přímo zahrádkářskou kutilskou soutěž "Dešťovka na zahradě".

Vypsání dotačního programu "Dešťovka" Ministerstvem životního prostředí velice vítáme a těší nás také mimořádný zájem veřejnosti o tento program. Za první den lidé zažádali o všechny peníze, kdy v programu bylo k dispozici 100 miliónů Kč. Pravidla pro získání dotací přitom byla nastavená poměrně opatrně. Výzva účinně zvýšila zájem veřejnosti o využívání dešťové vody na WC a zavlažování. Dotace pak pomáhají s realizacemi velkoobjemových nádrží na dešťovku.

Ve větší míře se mohou peníze státu s multiplikací vracet z prodejů a realizací dešťovkových systémů. Ve srovnání s přehradami a dálkovými vodovody jsou realizace dešťovkových systémů mnohem rychlejší a neničí ani území s nejcennější přírodou. Jedna přehrada vychází na několik miliard, Dešťovka zatím pro několik tisíc domácností ale nabídla jen stovku milionů. Český zahrádkářský svaz také kritizuje určení programu pouze vlastníkům a stavebníkům rodinných a bytových domů. Dotaci tak nemohou využít vlastníci zahradních domků, chat a chalup, zkrátka jakékoli stavby určené k rekreaci.

Vítáme další alokaci peněz až 200 milionů Kč a výzvu v programu Dešťovka. Dlouhodobě podporujeme řádové posílení této alokace a rozšíření programu také k rekreačním stavbám. V médiích se také objevila informace, že by za dešťovou vodu ze svých střech měli lidé platit více poplatků. Takové poplatky jednoznačně odmítáme, protože zachytávání dešťové vody pomáhá v obcích řešit situace s přebytky vody při intenzivnějších srážkách a při použití na závlahy zahrad voda ani jinak nekončí v kanalizacích (výpočet stočného je v tomto případě jasný nesmysl). Vhodné nejsou ani výpočty stočného při použití dešťové vody na WC a na praní, pokud toto využití kompenzuje jinak vysoké náklady na zajištění jiných vodních zdrojů (přehrady a nejisté podzemní vrty s dálkovými vodovody).
Jiří Jakl, tel: 776877565
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist