Mgr. Ivana Hlinková "> Dětem vadí málo sněhu a přály by si více zeleně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/detem-vadi-malo-snehu-a-praly-by-si-vice-zelene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Energy Centre České Budějovice: Dětem vadí málo sněhu a přály by si více zeleně

29. června 2022 | Energy Centre České Budějovice
Autor: Mgr. Ivana Hlinková, tel: 777 030 325


V červnu 2022 proběhlo v jihočeských školách 10 přeshraničních workshopů zaměřených na téma adaptace na změnu klimatu, které zorganizoval spolek Energy Centre České Budějovice ve spolupráci s hornorakouskou Klimatickou aliancí (Klimabündnis OÖ). Jihočeští i hornorakouští žáci se společně zaměřili na příklady dopadu probíhajících změn klimatu ve svém okolí, diskutovali o nich a hledali reálné možnosti, jak se na ně adaptovat. Výsledkem bylo pochopení příčin změny klimatu, zaměření se na možnosti adaptace na tyto změny a také motivace k udržitelnému chování.

Odpočinkovou částí workshopu byla tvorba obrazů ze stabilizovaného mechu. Tento mech je konzervovaný směsí glycerinu s vodou, díky které nevysychá. Obrazy z něho se líbí mnoha lidem a s ohledem na jejich schopnost vyrovnávat vzdušnou vlhkost je lze jejich výrobu pojmout jako symbolický krok k tvorbě společného adaptačního opatření.

Na závěr workshopů vyplnily děti dotazníky. Jako největší problém spojený
se změnou klimatu vnímají české i rakouské děti úbytek sněhu v zimě, častější období sucha a nárůst teploty prostředí. Co se týká zavedených adaptačních opatření ve škole, uváděly děti přítomnost zeleně kolem školy, úspory energie a v Rakousku přítomnost solárních systémů na střeše školy. Jako další možnost preventivních i adaptačních opatření navrhovaly např. vysazení většího množství zeleně v okolí školy, pěstování vlastní zeleniny a ovoce, úspory energie a lepší využití hromadné dopravy do školy. Většina dětí věří, že změnu klimatu vhodnými opatřeními zpomalit lze. Z kroků, které jsou pro to ochotny udělat, uvedly např. chození pěšky, jízdu na kole a větší využití MHD. Mezi další návrhy patřilo sázení rostlin a stromů, úspory energie, menší konzumace masa, omezení plýtvání jídlem, vodou a oblečením.

Projekt Energie ve změně klimatu pro hornorakouské a jihočeské školy (KPF/01/240) byl financován z prostředků Evropské unie, konkrétně z Evropského fondu
pro regionální rozvoj (EFRR) a to prostřednictvím FMP v rámci programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist