Radek Drahný "> Děti pečují o vzácné botanické lokality - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-pecuji-o-vzacne-botanicke-lokality
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Děti pečují o vzácné botanické lokality

12. dubna 2024 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900


Jarní měsíce jsou čas, kdy děti ze základních a středních škol pravidelné pomáhají krkonošské přírodě, konkrétně krkonošským loukám. Letos s jejich pomocí na 14 lokalitách vyhrabeme stařinu, odstraníme napadané větve a nálety dřevin. Hrabání letos vzhledem k teplému počasí začalo již před třemi týdny xerotermní loukou ve Víchové nad Jizerou a v závislosti na počasí předpokládáme, že jarní výpomoc na ostatních lokalitách skončí příští týden.

Jedná se o vzácné botanické lokality, které Správa KRNAP každý rok na jaře zbavuje loňské trávy – stařiny. Světlo a prostor tak získají konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často řazeny mezi zákonem chráněné. Většina lokalit, o něž se staráme, je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde objevují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové lokality jsou ale pod neustálým tlakem konkurenčních druhů – trav a především mechů.

Letos přibyly i loučky, na kterých se vyskytují vzácní motýly (např. vřetenušky nebo modrásek bahenní). Ti jsou vázáni na přítomnost specifických druhů rostlin, např. dobromysl, mateřídoušku apod.

Nejaktivnější spolupráci máme s dětmi vrchlabských škol (ZŠ Školní, ZŠ Nám. Míru, Krkonošské gymnázium) a nejbližšího okolí (ZŠ Dolní Branná, Lánov, Janské Lázně, Žacléř, DD Dolní Lánov).

Tento management vzácných botanických lokalit provádí Správa KRNAP ve spolupráci se školami již řadu let. Výsledky jsou evidentní. Na takto udržovaných botanických lokalitách se zvyšuje počet zmíněných ohrožených rostlin.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist