https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-zeme-maji-vyhrady-ke-kaceni-stromu-na-dalnici-d8
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti země: Děti Země mají výhrady ke kácení stromů na dálnici D8

21. října 2002 | Děti země
Okresní úřad v Ústí nad Labem o prázdninách vydal dvě povolení, které Ředitelství silnic a dálnic ČR umožňují ve vegetačním období vykácet na svazích Krušných hor u Nakléřova dvě stě stromů a přes padesát metrů čtverečných keřů. Proti těmto rozhodnutím se odvolaly Děti Země, které požadují, aby investor provedl kácení až mimo vegetační období a zajistil náhradní výsadbu stromů a keřů s následnou péčí po dobu několika let. Složitost případu, kdy byly porušeny další zákony, dokládá také to, že krajský úřad na 24. října svolal místní šetření.

“Zdá se nám, že vykácet tolik stromů a keřů ve vegetačním období bez řádného zdůvodnění, kdy na nich můžou hnízdit třeba chráněné druhy ptáků, je v rozporu s ochranou přírody,” prohlásil Miroslav Patrik z Dětí Země. Navíc prý také chybí odborný biologický průzkum, zda se na stromech nenacházejí i vzácné druhy hmyzu, které by bylo nutné přenést na jiné biotopy.

Okresní úřad náhradní výsadbu zamítnul, protože podle něho investor dostatečně zajistí osázení tělesa dálnice dohodnutým množstvím stromů a keřů podle zpracovaného projektu. Děti Země však namítají, že tento podklad nebyl součástí řízení, takže se k němu nemohly vyjádřit. Zároveň upozorňují, že násep dálnice rozhodně není vhodným místem pro hnízdění ptáků z důvodu nadměrného hluku, takže je nutné náhradní výsadbu stromů a keřů provést dále od jejího tělesa.

Podle Dětí Země byly v jednom znaleckém posudku také zjištěny nesrovnalosti s počtem kácených stromů a s jejich lokalizací. Proto krajský úřad na tento čtvrtek na desátou hodinu svolal všechny účastníky řízení k vyjasnění tohoto problému na místo, kde má ke kácení dojít.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist