https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/diky-rychle-odezve-darcu-jsme-vykoupili-prvni-pozemek-na-mnisskych-loukach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Díky rychlé odezvě dárců jsme vykoupili první pozemek na Mnišských loukách

Přímo v jádru vznikající rezervace ČSO v nivě řeky Ploučnice jsme zakoupili první parcelu. V její blízkosti jsou další pozemky, o kterých intenzivně jednáme. Pokud se koupě podaří, stanou se základními kameny Ptačího parku Mnišské louky, v němž využijeme bohaté zkušenosti z ptačího parku u Josefova.

Na nový domov se zde opět můžou těšit čejky, bekasiny a kulíci. Věříme, že časem tu zahnízdí i vzácnější bahňáci, chřástali, čírky a jeřábi, kteří již nedaleko jednou vyhnízdili. Místní mokřady jsou však také těsně za hranicí areálu rozšíření naší nejvzácnější žáby – ropuchy krátkonohé a kriticky ohrožené užovky podplamaté. Při odborné péči se Mnišské louky mohou stát i jejich útočištěm.

Lokalita má tedy potenciál být další pokladnicí vzácných mokřadních druhů. V době celosvětové masové ztráty druhové rozmanitosti, bezohledného průmyslového zemědělství a problémů s vodou a půdou je vznik nové ptačí rezervace ve stylu Josefovských luk nesmírně důležitý.

Děkujeme všem, kteří se podílí na vytváření rezervací České společnosti ornitologické. Ze současně vznikajícího Ptačího parku Kosteliska u Mutěnic, Ptačí rezervace Malá Lipová u Přerova a stávajícího Ptačího parku Josefovské louky přineseme nové informace v následujícím měsíci.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist