Lucie Ješátková "> Díky zálohování si obecní rozpočty polepší. O kolik konkrétně? MŽP spustilo on-line kalkulačku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/diky-zalohovani-si-obecni-rozpocty-polepsi.o-kolik-konkretne-mzp-spustilo-on-line-kalkulacku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Díky zálohování si obecní rozpočty polepší. O kolik konkrétně? MŽP spustilo on-line kalkulačku

29. prosince 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Města a obce mají spočítané, o kolik se zvedne jejich rozpočet zavedením zálohového systému. Jak se tato změna propíše konkrétně do obecní kasy lze spočítat ihned díky kalkulačce (https://www.mzp.cz/cz/kalkulacka_obce) na webu Ministerstva životního prostředí.

„Česko je připraveno zálohovat, je ale logické, že s touto recyklační revolucí přichází řada otázek. Některé obce se nás například ptají, zda novela zákona o obalech bude, či nebude mít negativní dopady na obecní rozpočty. Rozpaky obcí velmi citlivě vnímáme, a proto jsme již na jaře při představení tezí novely zákona o obalech informovali, že bude budoucí operátor povinen odvádět část nevybraných záloh ve výši 15 procent obcím. Je to pochopitelné, protože když lidé nezálohují, jsou to právě obce, které řeší, co s petkou, ať už skončí ve žlutém kontejneru, černé popelnici, nebo pohozená na ulici či v přírodě. Ten nový příjem pro obce z nevybraných záloh zaručí, že si obecní rozpočty přilepší ročně v řádu desítek tisíc korun i více,“ objasňuje principy systému zálohování, které se dotknou obcí, ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Se zavedením zálohovaní se po kalkulaci ztrát i nových příjmů celkově zvedne příjem obecních rozpočtů v průměru o 39 Kč na hlavu občana (TZzde).„Mezi starosty a lidmi se šíří nepravdy o ekonomickém dopadu zálohování na obce. Nově jsme i proto zprovoznili kalkulačku, která hoaxy objektivně, na základě relevantních dat Eko-komu, vyvrací. Každá obec si může hned udělat reálný obrázek. Příjmy jsou zatím bez započtení zpoplatnění papírových letáků, to znamená, že ten pozitivní dopad pro obce by měl být ve výsledku ještě vyšší. Nicméně i budoucí příjem z reklamních letáků můžete v naší kalkulačce vidět už nyní. Zároveň Ministerstvo životního prostředí k jejímu představení uspořádalo pro zástupce obcí koncem prosincewebinář,“vypočítává nové aktivity na podporu obcí ministr Hladík.

Například obec Černovice na Pelhřimovsku s 1 700 obyvateli si se zavedením zálohového systému přilepší o 17 procent příjmu, tedy asi o 85 tisíc korun. Starosta Černovic Jan Brožek k tomu dodává: „Jsem rád, že ministerstvo zveřejnilo kalkulačku k zálohování, a ještě takto s předstihem. Proměna systému přináší logicky obavy starostů, proto je třeba dopředu vědět, jak nás novela zákona o obalech ovlivní, a zároveň je třeba dodávat k odpadové budoucnosti jasná data, aby pro nás byly změny předvídatelné. Potřebujeme vědět, jak se systém zálohování promítne do hospodaření konkrétních obcí, i proto je kolem toho dost vzrušená debata. Osobně považuji stávající systém odpadového hospodářství obcí za vyčerpaný, nelze dosáhnout lepších výsledků a splnění cílů přidáváním dalších kontejnerů. Zálohování podle mě systém neboří, ale doplňuje. Téměř každý starosta řeší přeplněnost kontejnerů, a když petky ze systému vyndáme, situace by se měla zlepšit.“

Ministerstvo životního prostředí od samého začátku debat k zavedení povinného zálohování komunikuje se Sdružením místních samospráv a Svazem měst a obcí ČR a všemi dalšími aktéry, kterých se novela dotýká, a zapojuje je do výměny informací a názorů. Díky tomu mohlo MŽP dopředu reagovat na argumenty starostek a starostů, kteří se obávají poklesu příjmů od Ekokomu kvůli odklonu petek ze žlutých nádob na třídění i zvýšení nákladů na svoz, a systém zálohování robustněji postavit i na extra příjmech pro obce. Jejich zdrojem bude podíl nevybraných záloh od operátora systému a také zpoplatnění reklamních letáků, které zatím končí v nádobách na třídění načerno.

Novela zákona o obalech je aktuálně v připomínkovém řízení, následně půjde do Sněmovny i do Senátu PČR. První možný termín, kdybychom v Česku mohli začít zálohovat, je v polovině roku 2025. Zálohování PET lahví a plechovek spustily již mnohé státy EU, mezi nimi například Slovensko, Německo, Lotyšsko, Malta i Rumunsko. Na spuštění zálohového systému čeká například Rakousko, Polsko nebo Maďarsko.

* MŽP v minulém týdnu pro komunální politiky, starosty a zástupce měst a obcí uspořádalo on-line webinář za účasti ministra Hladíka. Tématem bylo zálohování PET lahví a plechovek a nová kalkulačka pro obce. Jeho záznam najdete na Youtube kanálu MŽP
* Všechny informace k systému zálohování najdete na naší stránce
* Radnice a všichni zájemci také mohou využít indikativní kalkulačkufinančního přínosu pro jednotlivé obce
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

2.1.2024 15:21
Systém založený na krádeži je nemorální a ani úplatek ve výši 15% z ukradené hotovosti tento systém neudělá etickým.
Prosazovatelé tohoto nesmyslného systému se nám snaží namluvit, že nevybrané zálohy jsou jen dílem jedinců, kterým je záloha fuk, ale jaký díl nevybraných záloh bude způsoben odmítnutím automatu přijmout zálohovanou PET láhev?
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

2.1.2024 17:43
Téměř každý starosta řeší přeplněnost kontejnerů, a když petky ze systému vyndáme, situace by se měla zlepšit.
Takový nesmysl vypustit z úst pane ministře, to je pokrytectví, arogantnost pane ministře a důkaz, že jste mimo mísu.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist