https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/divizna-vzdelava-uz-15-let-jeji-sluzby-vyuzilo-pres-50-tisic-zaku-a-studentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: DIVIZNA vzdělává už 15 let. Její služby využilo přes 50 tisíc žáků a studentů

31. března 2016 | ZOO Liberec
Autor: Jan Kubánek, tel: 724 318 016
V letošním roce dovrší patnáct let činnosti Městské středisko ekologické výchovy při ZOO Liberec DIVIZNA. Hlavní posláním této organizace je rozdávat ponaučení, zážitky, špetky moudrostí a posilovat schopnost vnímat neobyčejně obyčejné věci, které nás na planetě obklopují.

Její vzdělávací programy jsou koncipovány především pro děti z mateřských škol a žáky a studenty ZŠ a SŠ Libereckého kraje. Během patnácti let života DIVIZNY se jich nasčítalo už přes 51 000 a zúčastnili se více než 2 500 výukových programů. Rozšiřování obzorů v oblasti ochrany přírody nabízí ale i pedagogům z regionu. Pro ně je v nabídce na 60 výukových programů s tématy poznávání přírody, udržitelného rozvoje, hospodaření s energiemi či ochrany ohrožených druhů zvířat. Seminářů, tvořivých dílen a exkurzí po zajímavostech kraje se zúčastnilo během jedné a půl dekády téměř osm tisíc učitelů a pedagogických pracovníků.

„Semináře DIVIZNY mi umožňují načerpat novou inspiraci, jak zpestřit a obohatit mé vyučovací hodiny. Velmi vítám i výměnu zkušeností s mými kolegy, se kterými se zde mohu potkávat,“ hodnotí nabízené akce paní učitelka Eva a dodává: „Oceňuji, že si často zkoušíme vzdělávací aktivity přímo sami na sobě. Kromě osobního prožitku mi to poskytuje i představu o možných reakcích mých žáků.“

Škamna z josefínských dob v budově SEV DIVIZNA nečekejte – učebnou pro vzdělávací programy je ponejvíce přilehlé okolí příměstského lesa v Lidových sadech, dále pak zahrada se smyslovou stezkou a příjemné zázemí vnitřní učebny, která je naplněná nasbíranými přírodninami.

Aleš Kočí, vedoucí SEV DIVIZNA, vyzdvihuje mezi řadou nabízených akcí pro pedagogy již tradiční vícedenní setkání Nové cesty v ekovýchově v Sedmihorkách: „Akci koncipujeme tak, aby si učitelé odnesli co nejvíce námětů do své každodenní praxe.“ Druhou vlajkovou lodí je tradiční konference o ekovýchově s názvem M.R.K.E.V. „Zatímco Nové cesty přinášejí učitelům inspiraci a regeneraci, na Mrkvi jim umožňujeme setkání se špičkami z oborů spjatých s ochranou životního prostředí,“ vysvětluje Kočí.

Hranice libereckého kraje překračuje spolupráce DIVIZNY se střediskem SEVER při pořádání ročního specializačního studia pro koordinátory ekologické výchovy ve školách. Letos již popáté dostalo díky specializačnímu studiu příležitost zvýšit si kvalifikaci 9 učitelů z našeho kraje.

SEV DIVIZNA je taktéž aktivní v získávání prostředků na svou hlavní činnost. Důkazem je 13 milionů Kč, získaných z regionálních i celorepublikových grantů. Realizuje z nich jak nové výukové programy, tak i např. výrobu interaktivních výukových pomůcek nebo provozní prvky šetrné vůči životnímu prostředí, přinášející poučení i návštěvníkům ZOO Liberec.

Důležitou úlohu střediska DIVIZNA v rámci ZOO Liberec komentuje i ředitel celé organizace David Nejedlo: „Jsme velmi rádi, že se DIVIZNA stala v roce 2006 součástí ZOO Liberec. Zoo tak významně zprofesionalizovala systém vzdělávání a osvěty, který poskytuje návštěvnické veřejnosti. Za 15 let činnosti tým DIVIZNY získal značný odborný respekt u svých klientů i kolegů z oboru.“
Jan Kubánek, tel: 724 318 016 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist