https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/divoci-kone-na-plachte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Divocí koně Na Plachtě

22. ledna 2018 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Od soboty 20. je možné na výjimečné lokalitě v Hradci Králové pozorovat divoké koně. Po již tradičních řízených pojezdech vojenské techniky každý podzim budou koně dalším nástrojem v péči o zdejší přírodu.

Aby si tato oblíbená přírodní památka a evropsky významná lokalita na bývalém vojenském cvičišti na Plachtě uchovala výjimečnou pestrost, je nezbytné bránit jejímu zarůstání. Tomu od soboty napomáhá pastva koní, která tak je vedle sečení luk nebo pojezdů vojenskou technikou dalším způsobem péče o toto unikátní území.

Kdysi vojenské cvičiště na okraji velkého města bylo v devadesátých letech armádou opuštěno. Brzy bylo přírodovědcům jasné, že zarůstání povede ke ztrátě jeho rozmanitosti. Postupně se proto díky nadšení dobrovolných ochránců přírody a prostředkům na podporu biodiverzity z dotací ministerstva životního prostředí na Plachtě pásly ovce a kozy, jezdila bojová technika, vyřezávaly nálety, hloubily tůně a kosily travní porosty. Každý rok platí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR za výše uvedené zásahy ke zvýšení pestrosti stanovišť na Plachtě více než 200 tisíc korun.

Od soboty se v nových ohradách na pozemcích ve správě Agentury ochrany přírody a krajiny pasou koně původem z anglického Exmooru. Uchovali si vlastnosti divokých koní, které jim umožňují dobře prosperovat bez lidské péče. Deset hřebců bylo dovezeno z bývalého vojenského prostoru v Milovicích. Pastva koní zajistí šetrnou údržbu travního porostu, ve kterém budou mít ptáci a hmyz větší šanci na přežití.

Stavba ohrad pro koně byla podpořena částkou 210 000 korun z prostředků programu péče o majetek státu MŽP. V den příjezdu koní připravilo ČSOP Jaro Jaroměř ve spolupráci dalšími partnery na Plachtě zajímavý program. Přijďte se seznámit s novými obyvateli Plachty a novým způsobem údržby cenné lokality u krajské aglomerace a zapojte se také.

Případné dotazy, související se smyslem pastvy velkých kopytníků i s dalšími managementovými zásahy podporujícími pestrost živé přírody rádi zodpovíme.


Kontakt: AOPK ČR, regionální pracoviště Východní Čechy, RNDr. Milan Růžička milan.ruzicka@nature.cz, Ing. Hana Heinzelová, hana.heinzelova@nature.cz

Odkaz na stránku evropsky významné lokality Na Plachtě:
http://www.nature.cz/natura2000-design3/web_lokality.php?cast=1805&akce=karta&id=1000138018
Karolína Šůlová, tel: 724 102 406 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist