Lucie Ješátková "> Dnes je Světový den oceánů. MŽP ve Stockholmu hlasovalo pro přijetí celoevropských kritérií na ochranu mořského dna - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dnes-je-svetovy-den-oceanu.mzp-ve-stockholmu-hlasovalo-pro-prijeti-celoevropskych-kriterii-na-ochranu-morskeho-dna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Dnes je Světový den oceánů. MŽP ve Stockholmu hlasovalo pro přijetí celoevropských kritérií na ochranu mořského dna

8. června 2023 | MŽP ČR
Autor: Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Evropa se snaží ochránit mořské prostředí a dostat tuto prioritu do souladu s nutným přechodem na čistou energii a udržením potravinové bezpečnosti. Dnes proto při příležitosti Světového dne oceánů na zasedání vodních a mořských ředitelů EU ve Stockholmu a pod vedením švédského předsednictví byly finálně schváleny prahové hodnoty pro příznivý stav mořského dna. Ty zamezí jeho dalšímu poškozování.

Za ekologické stanoviště v dobrém stavu je považováno takové, které není lidskými tlaky nepříznivě ovlivněno více než 25 % a nedošlo u něj k nevratné ztrátě více než 2%. Tyto prahové hodnoty byly dlouhodobě připravovány experty z celé EU, včetně českých a francouzských v rámci tzv. předsednického tria.

K poškozování mořského dna dochází v důsledku rybolovu, znečištění nebo bagrování nebo také ztráty přirozeného mořského dna vlivem těžby ropy, zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie na moři (pevné plošiny, větrné turbíny, rozvoj pobřežních oblastí včetně přístavní infrastruktury). Mořské dno je přitom považováno za ekologické stanoviště v dobrém stavu tehdy, pokud není lidskými tlaky nepříznivě ovlivněno více než 25 % a nedojde k nevratné ztrátě více než 2%.

Členské státy budou muset tyto mezní hodnoty dodržet a zohlednit při aktualizaci hodnocení mořského prostředí. Dále zavést vhodná opatření jako například stanovit prostorová nebo časová omezení lidských činností, ať už jde o rybolov vlečnými sítěmi, bagrování, rozvoj infrastruktury a další.

Komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius uvedl: "Zdravé mořské dno je podmínkou lidského blahobytu a prosperity. Je domovem mnoha mořských živočichů a vegetace pohlcující uhlík, zároveň je pod velkým tlakem lidské činnosti. Je proto třeba urychleně jednat. Dnes schválená kritéria ochrany mořského dna – založená na nejlepších dostupných vědeckých poznatcích a zásadě předběžné opatrnosti – jsou důležitým krokem ke zdravějšímu a udržitelnějšímu využívání našich moří a oceánů."

Mořské dno je základem zdravého mořského prostředí. Je domovem milionů mořských druhů a stanovišť, vytváří potravu a kyslík v našich mořích a oceánech a přispívá k regulaci klimatu. Ochrana mořského dna je proto zásadní pro splnění cílů EU v oblasti biologické rozmanitosti, nulového znečištění, přizpůsobení se klimatu a potravinové bezpečnosti.
Lucie Ješátková, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist