https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dnes-konci-pripominky-k-planovane-megaspalovne-u-melnika-stavba-nejvetsi-spalovny-v-cr-je-zbytecna-a-skodliva-ekologove-i
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dnes končí připomínky k plánované megaspalovně u Mělníka. Stavba největší spalovny v ČR je zbytečná a škodlivá, ekologové i obec ji odmítají

9. února 2018 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
ČEZ zpracoval dokumentaci vlivů na životní prostředí plánované megaspalovny odpadků u Mělníka, která by měla ročně spálit až 320 000 tun odpadů a stát se tak největší spalovnou v zemi. Obce, občanská sdružení i občané mohou do dnešního dne podávat připomínky k záměru výstavby této zbytečné, drahé a škodlivé stavby. Ta je v rozporu s již přijatými evropskými pravidly pro šetrné hospodaření se surovinami a odpady (balíček pro oběhové hospodářství), které bude muset ČR v nejbližší době přijmout.

Po spálení odpad nezmizí, plná třetina zůstane ve formě nebezpečné škváry a toxického popílku. V dokumentaci EIA zcela chybí vyjasnění, na které skládky by se odváželo těchto zbylých 112 tisíc tun škváry a popílku ročně, které zůstanou po spálení 320 tisíc tun odpadků.

Záměr výstavby spalovny odmítlo na svém pondělním mimořádném zasedání zastupitelstvo obce Horní Počaply. "Obec Homí Počaply nesouhIasí s realizací záměru zařízení pro energetické využití odpadu Mělník...", stojí ve stanovisku obce [1]. Kulturní dům obce nebyl schopen zajistit dostatek místa k sezení občanům, kteří záměr spalovny hlasitě odmítali.

Jedním z největších problémů je nedořešená doprava odpadů do a ze spalovny. Také dokumentace EIA uvádí, že: "Realizace nového dopravního silničního řešení v okolí Elektrárny Mělník je základní podmínkou realizovatelnosti záměru." [2] Zvýšenou dopravou by byly zasaženy obce Horní Počaply, Mělník, Bechlín, Hněvice, Dolní Beřkovice, Cítov a další.

Plánovaná spalovna Mělník je dále v rozporu s územním plánem obce Horní Počaply. Na místě, kde je plánována, mohou být umístěny pouze průmyslové výroby a sklady.

Kapacita plánované spalovny neodpovídá požadavkům na oběhové hospodářství, jehož evropská pravidla bude muset ČR v nebližších letech přijmout. Evropští politici se shodli, že se ve všech zemích Unie zvýší recyklace na minimálně 65 % do roku 2035 [3]. O zbylé nerecyklované odpady se budou v daném území přetahovat již stojící spalovny v Praze a Liberci. Další plánované spalovny v Mostě a u Mělníka jsou tedy nadbytečné. Megaspalovna Mělník by musela navážet odpady z obrovských vzdáleností, reálně i ze zahraničí.

Česká republika třídí pouze 38 % a skutečně recykluje ještě méně komunálních odpadů a patří tak k evropskému podprůměru [4]. Minulá i tato vláda se přitom zavázala, že vyrovná naši recyklaci na úroveň západních zemí, kde je skoro dvojnásobná.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Do dnešního dne lze připomínkovat záměr ČEZu postavit u Mělníka největší spalovnu v zemi. Ministerstvo životního prostředí by mělo záměr zamítnout jako nadbytečný, drahý a škodlívý. Je také v rozporu s evropskými pravidly pro oběhové hospodářství, které bude muset ČR v nejbližší době přijmout. Dotčená obec Horní Počaply megaspalovnu v daném území odmítá. Není vyřešena doprava. Není jasné, ze kterých zemí by se odpady do megaspalovny u Mělníka dovážely, ani kam by se ukládalo 112 tisíc tun nebezpečné škváry a toxického popílku zbylých po spálení."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://www.hornipocaply.cz/dokumenty/usneseni-zo/2018/
[2] bod B.II.6 dokumentace, strana 40. Dokumentace je k dispozici zde: https://portal.cenia.cz/eiasea/detail/EIA_MZP476
[3] Více viz tisková zpráva Hnutí DUHA ze dne 18.12.2017 http://hnutiduha.cz/aktualne/vanocni-darek-evropa-chce-vyssi-recyklaci-o...
[4] Zpráva o životním prostředí České republiky 2016, tabulka 1, strana 256
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist