Martin Gillár "> Do EKOFILMu se hlásí filmy z Pákistánu nebo Peru. Celkem chce do říjnové přehlídky 142 filmů z 36 zemí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-ekofilmu-se-hlasi-filmy-z-pakistanu-nebo-peru.celkem-chce-do-rijnove-prehlidky-142-filmu-z-36-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MFF Ekofilm: Do EKOFILMu se hlásí filmy z Pákistánu nebo Peru. Celkem chce do říjnové přehlídky 142 filmů z 36 zemí

18. srpna 2023 | MFF Ekofilm
Autor: Martin Gillár, tel: 775 958 907
Do 49. ročníku EKOFILMu se přihlásilo celkem 142 dokumentů z 36 zemí světa. Největší počet zájemců o účast na říjnové filmové přehlídce v Brně je letos z Německa, konkrétně 25. V závěsu — s 19 přihlášenými snímky — je produkce České republiky a Francie. Z přihlášených filmů vybere dramaturgický tým 25 nejatraktivnějších, které se od 6. do 8. října 2023 utkají o festivalové ceny.

„Přihlášeny jsou filmy z celého světa, včetně exotických destinací jako je Peru, Pákistán, Jordánsko nebo Indonésie. Témata jsou rozmanitá, protože vztah člověka k jeho prostředí ovlivňuje každodenní život. Stejně jako v minulých letech jsme zaznamenali velký počet filmů celospolečensky reflektující důležitá environmentální témata, apel na udržitelnost a obrazy katastrofických důsledků klimatické změny,” říká vedoucí dramaturgyně Jitka Kotrlová. Přihlášeny jsou také filmy zachycující krásy přírody, vzácné živočišné druhy druhy. „V mnoha z nich patrná reflexe lidského vlivu na přírodu, nejen zaběhlého způsobu života, ale i hodnocení podob ochrany přírody. Z přihlášených filmů je zcela patrné, že společnost, která hledá východiska z klimatické krize, již zjistila, že některé přístupy nefungují a je nutné být obezřetný a klást si otázky o dopadu nových přístupů k přírodě mnohem dříve, než jsou zavedena do praxe,“ doplňuje Kotrlová.

Z celkového počtu 142 přihlášených snímků s celkovou stopáží přes devadesát hodin vzejde 25 filmů, které budou soutěžit ve třech kategoriích – Krásy přírody, Vize přírody a Ve zkratce. Udělovat se bude i Cena prezidenta festivalu a zejména Grand Prix – Hlavní cena festivalu ministra životního prostředí. O ocenění se utkají filmy nejen z Evropy, ale také z Asie, Ameriky a Afriky. Prize money bude letos ve výši 2 174 USD.

Hlavním tématem festivalu je letos voda. Vybrané snímky tak budou mimo jiné reflektovat výzvu společnosti připravit města a krajinu na měnící se přírodní podmínky, ať už se jedná o zadržení vody v krajině i ve městě, nadspotřebu vody i o její kvalitu.

„Voda nezná hranic, přirozeně je překračuje a pro lidstvo představuje naprosto nenahraditelný zdroj. Proto dáváme v soutěži prostor snímkům, které vodu přibližují z různých perspektiv. A chceme téma probrat i v diskuzích, které budou součástí doprovodného programu,” říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), jehož resort festival pořádá.

„Ministerstvo životního prostředí se letos zaměřilo na vodu i v přípravě legislativy. Připravujeme havarijní novelu vodního zákona, která přispěje k tomu, abychom v budoucnu lépe řešili havárie jako byla ta na Bečvě. Vláda také schválila nové nařízení, které zpřísnilo ohlašovací práh pro kyanidy, prioritou je ústavní ochrana vody a celá řada adaptačních opatření, abychom kvůli probíhající změně klimatu do budoucna vodu neztráceli. Od festivalových filmů i besed očekávám, že přispějí k diskusi o tom, jak můžeme vodu chránit a jak každý z nás může přispět ke zlepšení situace,“ říká k připravovanému 49. ročníku EKOFILMu ministr životního prostředí Petr Hladík.
Martin Gillár, tel: 775 958 907
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist