https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-horniho-marsova-opet-zavitaji-dobrovolnici-ze-zahranici-budou-se-podilet-na-rekonstrukci-pobytoveho-strediska-ekocentra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Do Horního Maršova opět zavítají dobrovolníci ze zahraničí. Budou se podílet na rekonstrukci pobytového střediska ekocentra SEVER

7. srpna 2017 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Bc. Pavel Vodička, tel: +420 721 347 531
Středisko ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově bude od 13. do 27. srpna 2017 hostit ekologicky zaměřený workcamp (mezinárodní dobrovolnický projekt) ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Středisko ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově bude od 13. do 27. srpna 2017 hostit ekologicky zaměřený workcamp (mezinárodní dobrovolnický projekt) ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Dobrovolníci budou pomáhat s rekonstrukcí pobytového střediska, budováním a údržbou místní přírodní zahrady Na Dotek nebo přípravou dřeva na zimu. Ve svém volném čase dobrovolníci poznají přírodní krásy Krkonoš, jedinečného horského regionu severo-východních Čech. Dozví se nejen o jeho zajímavé historii a přírodě, ale vyzkouší si také uvařit typické místní pokrmy.

Posláním střediska ekologické výchovy SEVER je prohlubování odpovědného jednání vůči přírodě, planetě a mezi lidmi navzájem a směřování k udržitelnému životu prostřednictvím výchovy a vzdělávání. Jednou z hlavních činností organizace je pořádání výukových pobytových programů pro žáky základních a středních škol, které se z velké části odehrávají právě v pobytovém středisku, které budou dobrovolníci rekonstruovat. Mezi další činnosti SEVERu patří pořádání vzdělávacích seminářů pro pedagogy, akcí pro veřejnost a v posledních letech i nabídka ekologicky šetrné turistiky. Středisko ekologické výchovy SEVER koupilo v roce 2002 objekt fary v Horním Maršově a v roce 2013 dokončilo její kompletní rekonstrukci na vzdělávací centrum. Dnes je bývalá barokní fara příkladem jedinečného spojení kulturní památky s provozem vybaveným moderními technologiemi (vytápění na biomasu, solární kolektory, rekuperace). Smyslem domu DOTEK (Dům obnovy tradic, ekologie a kultury) je obnovení vztahu lidí ke krajině a přírodě, zachování kulturního dědictví, šíření dovedností směřujících k trvale udržitelnému životu.

DOTEK nabízí ubytování, stravování (loni získal prestižní ocenění Ekologicky šetrná služba a Ecolabel), zázemí pro pořádání vzdělávacích akcí, hravou expozici o civilizaci a přírodě, dále celoročně otevřený infokoloniál s velkou nabídkou regionálních produktů a služeb ekologicky šetrné turistiky. Nedílnou součástí areálu je přírodní zahrada. V těsném sousedství domu DOTEK stojí nejstarší strom a nejstarší kostel východních Krkonoš – všechny tyto památky tvoří dohromady pozoruhodný celek s výrazným geniem loci.

SEVER nehostí kosmopolitní dobrovolníky poprvé a doufá, že se letošní skupině bude pobyt v tomto jedinečném prostředí líbit stejně jako těm minulým.

INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Autor: Bc. Pavel Vodička

Ilustrační fotografie z minulých ročníků (autor Renata Míchalová):
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWbFdqQ19VbThhU2s/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWRDQ3SFVHWUFvckE/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B83wZ7XfTsNWaXVybnJYWFhkSHM/view?usp=sharing
Bc. Pavel Vodička, tel: 420 721 347 531 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist