https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-likvidace-kurovcove-kalamity-kraj-zapojil-dobrovolne-hasice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Do likvidace kůrovcové kalamity kraj zapojil dobrovolné hasiče

21. dubna 2020 | Královéhradecký kraj
Královéhradecký kraj nasadil do boje s kůrovcem další dotační nástroj. Na podporu těžby kůrovcového dřeva a následnou výsadbu lesních porostů dobrovolnými hasiči vyčlenil dva miliony korun. Žádosti o dotaci je možné podávat až do konce října.

„Letos jsme vyhlásili nový dotační program na podporu likvidace kůrovcové kalamity. Je určený pro sbory dobrovolných hasičů a jednotky požární ochrany obcí, jejichž členové se zapojí do těžby kůrovcem napadeného dříví a výsadby nových lesních porostů. Neočekáváme, že se všichni zapojí do kácení stromů, ale nechtěli jsme tuto možnost úplně vyloučit. Věřím, že výsadba nových stromů bude tím hlavním účelem dotačního programu a že zároveň poslouží při výchovné činnosti pro hasičskou mládež, která si bude moci uvědomit důležitost našich lesů,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

O dotaci mohou žádat samotné sbory dobrovolných hasičů nebo obce, které zřizují jednotky požární ochrany. Výše podpory se pohybuje od 3 tisíc do 100 tisíc korun a je stanovena na 150 korun za metr kubický vytěženého dřeva a třemi korunami za jednu vysazenou sazenici.

„O tomto připravovaném dotačním programu jsme diskutovali s panem hejtmanem a poté i se starosty okresních sdružení hasičů. Dospěli jsme k názoru, že je to dobrá myšlenka a že celá řada sborů – zvláště pak mládežnických kolektivů – do této akce zapojí. Zda budou mít zájem členové jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí a členů sborů o kácení, je trochu problematické, neboť zde se mohou zapojit pouze ti členové, kteří mají oprávnění na práci s motorovou pilou při kácení. Těm, kteří se zapojí patří předem poděkování, neboť ochrana přírody, a zvláště pak péče o naše lesy, je darem dalším generacím v našem kraji a v republice vůbec,“ uvedl Jiří Orsák, starosta krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Více informací o programu 20RRD06 najdou žadatelé v sekci Regionální rozvoj dotačního portálu Královéhradeckého kraje.

Tento program funguje souběžně s programem na asanaci kůrovcového dřeva pro majitele lesních pozemků do 50 hektarů.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist