Tiskové oddělení MŽP "> Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá ministryně Hubáčková 100 milionů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-pozarem-zasazeneho-ceskeho-svycarska-posila-ministryne-hubackova-100-milionu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Do požárem zasaženého Českého Švýcarska posílá ministryně Hubáčková 100 milionů

19. srpna 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Ničivý požár zničil rozsáhlé území Národního parku České Švýcarsko, vážně zasaženy byly i některé obce. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR připravily speciální dotační výzvu, která pomůže správě národního parku a obcím s obnovou infrastruktury i likvidací škod a zároveň podpoří preventivní opatření, aby se na podobné katastrofy šlo lépe připravit. Tato mimořádná 100 milionová pomoc pomůže vrátit život v postižených obcích co nejdříve do normálu a uspíší návrat turistů do doposud z důvodu bezpečnosti nepřístupných míst.

„Škody napáchané nejrozsáhlejším požárem, který se v Česku rozhořel 24. července, jsou opravdu velké. Už při první návštěvě Českého Švýcarska jsem slíbila, že uděláme maximum a najdeme finance, abychom parku i postiženým obcím s odstraněním následků požáru pomohli. Výzvu jsme s obcemi, i národním parkem intenzivně komunikovali, takže cílí opravdu tam, kde je aktuálně pomoc nejvíce potřeba,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Peníze z dnes vyhlášené výzvy pomohou obnovit komunikace, cesty, zdroje pitné vody, i poškozenou odpadovou infrastrukturu, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotace dále směřují na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí řícení. Obce také mohou dát dohromady veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně.

„Rovněž zafinancujeme odstranění požárem poškozených lesních porostů v blízkosti katastrů obcí. Obce mohou také získat peníze na likvidaci odpadu, který se nahromadil v souvislosti s požárem. Zaměříme se i na prevenci, takže obcím a městům na území národního parku poskytneme finance na preventivní opatření, konkrétně na zkapacitnění vodních nádrží, budování nových vodních ploch, posílení vodovodních řadů nebo osazení hydrantů. Musíme obce na podobné scénáře lépe připravit, to je bez diskuze,“ informuje ministryně Anna Hubáčková.

O peníze mohou žádat všechny obce a města, která svým katastrem zasahují do území NP České Švýcarsko, dále pak Správa Národního parku České Švýcarsko a Ústecký kraj. Podpora bude až 100procentní.

„Dotace budeme vyplácet zálohově, tedy ‚dopředu' a následně se vyúčtují podle skutečných nákladů. Maximální výše podpory na jeden projekt může být až 15 milionů korun,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož organizace žádosti vyřizuje. „Příjem žádostí spustíme už 1. září a potrvá do konce října letošního roku, nejpozději však do vyčerpání alokace,“ uzavírá Petr Valdman.

Detail výzvy na https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=112

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist