https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-zoo-dvur-kralove-se-po-30-letech-vraci-hyeny-zihane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Dvůr Králové: Do ZOO Dvůr Králové se po 30 letech vrací hyeny žíhané

21. června 2017 | ZOO Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Dvorská zoo po téměř třiceti letech obnovuje chov hyen žíhaných. Tyto šelmy připomínající psy dorazily do Dvora Králové ve čtvrtek 15. června a zatím si zvykají na nové prostředí v Pavilonu šelem. Ve dvorské zahradě mají tak návštěvníci možnost vidět už dva druhy hyen – žíhané a skvrnité.

Zvířata, šestiletý samec Majabi a osmiletá samice Luca, pocházejí z rozdílných zahrad.
„Každý má k dispozici svůj vnitřní box a venkovní výběh. Boxy i výběhy spolu vzájemně sousedí. Jakmile si zvířata zvyknou na nové prostředí, provoz i ošetřovatele, pokusíme se je poprvé spojit," říká zooložka Gabriela Linhart. Samce získala dvorská zoo z nizozemského Safariparku Beekse Bergen, samice dorazila ze zoo Twycross z Anglie.

Hyeny dorazily v pozdních večerních hodinách a noc strávily ve vnitřních ubikacích. „Protože obě zvířata vypadala přes noc poměrně klidně a sežrala připravenou krmnou dávku, rozhodli jsme se jim v pátek ráno otevřít vchod do venkovních výběhů. První se na průzkum ven vydal Majabi, a to v pátek odpoledne. Během následujících dnů mohli návštěvníci ve výbězích vidět už obě zvířata. Zatím však zůstávají velmi ostražití a plaší a často se skrývají v keřích“ popisuje jejich první dny ve dvorské zoo Gabriela Linhart.

Hyeny žíhané jsou jediným druhem hyeny, který se mimo Afriku objevuje i v Asii. Na rozdíl od příbuzných hyen skvrnitých, které žijí ve velkých skupinách o několika desítkách jedinců, je tento druh spíše samotářský a vyskytuje se nanejvýš v párech nebo malých rodinných smečkách. V potravě nejsou příliš vybíravé – živí se drobnými savci, ale i bezobratlými, nepohrdnou však ani tlejícími mršinami nebo sladkým ovocem. Vyhledávají otevřené oblasti savan a stepí, přes den odpočívají v norách, aktivní jsou převážně v noci.

Poprvé byly hyeny žíhané do Dvora Králové dovezeny v roce 1980 z Bratislavy, celkem se tu během 80. let vystřídalo pět jedinců. V současné době chová tento druh kromě dvorské zoo také Zoo Jihlava, kde mají ve skupině sestru samice Lucy.
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist