https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-i-letos-pomohou-lesum-ve-sprave-mesta-albrechtice.o-vikendu-zacne-treti-sezona-uspesne-spoluprace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci i letos pomohou lesům ve správě Města Albrechtice. O víkendu začne třetí sezóna úspěšné spolupráce

23. července 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Třináct dobrovolníků a dobrovolnic Hnutí DUHA naváže na severozápadě Moravskoslezského kraje na práci svých předchůdců zejména při výsevu semen břízy a ochraně malých sazenic na holinách.

Bříza je při současné krizi českého lesnictví pro své malé stanovištní nároky a odolnost výbornou přípravnou dřevinou. Na holinách rychle ochrání půdu proti rozpadu a erozi. Zajišťuje tak podporu pro další stromy, které vyrůstají v jejím stínu. V parnu a na rozsáhlých holinách je totiž naděje na přežití cílových dřevin, jako je buk či jedle, výrazně snížená. Donedávna přitom považovali lesníci břízu za plevel a z pasek ji vyřezávali, aby uvolnili prostor smrkům.

Pod dohledem zkušeného lesníka si účastníci a účastnice letošní dobrovolnické akce vyzkouší i další přírodě blízké metody ochrany a pěstování lesa. Připraven pro ně je i bohatý vzdělávací program složený z exkurzí a přednášek lesníků.

Letošní Týdny pro les jsou již 23. ročníkem oblíbeného pracovně-vzdělávacího programu, který Hnutí DUHA pořádá během léta po celém území ČR od Bílých Karpat až po Šumavu [1]. Každý Týden v sobě kombinuje prvky environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty s praktickým zapojením účastníků do konkrétních aktivit pro ochrany přírody a krajiny.

Jiří Beneš, pracovník programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:

"Bezprecedentní hynutí zejména smrkových monokultur postavilo mnoho lesníků před zcela novou situaci. Musejí na vytěžených holinách vybudovat novou generaci lesa. Jsem rád, že naše úspěšná spolupráce s Městem Albrechtice pokračuje i letos a opět tak můžeme přiložit ruce k základním kamenům budoucího pestrého a odolného lesa. Zaměříme se na péči o již rostoucí listnáče, které se stávají laskominou pro spárkatou zvěř. Budeme pokračovat v obnově kalamitních holin vyséváním semen břízy, s čímž jsme započali už před dvěma roky. Bez rovnováhy v lesích mezi spárkatou zvěří a dalšími organismy však naše práce i snažení stovek lesníků v celé republice může přijít vniveč. Ministerstvo zemědělství proto musí v probíhajícím procesu novelizace zákona o myslivosti nastavit takové podmínky, aby spárkatá zvěř nezhatila práci lesníků."

Jana Murová, starostka města Město Albrechtice řekla:

"Jsem ráda, že i letos se podařilo navázat na spolupráci s Hnutím DUHA při obnově lesních porostů v Městě Albrechticích. Jedná se o vzájemně prospěšný vztah, kdy v našich lesích dochází k zalesňování holin přírodě blízkou metodou, a to výsevem břízy. Za odměnu pro dobrovolnice a dobrovolníky z Hnutí DUHA připravuje odborný lesní hospodář, pan Hermann, bohatý program ve formě exkurzí, přednášek a besed. Věřím, že i letos se bude jednat o velmi užitečnou a prospěšnou akci, stejně jako v předchozích ročnících."


Kontakty:
Jiří Beneš, pracovník programu Krajina Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více zde https://www.zachranmelesy.cz/cs/tydny-pro-les
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist