Kateřina Sivoková "> Dobrovolníci pomáhají zadržovat vodu v krajině - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-pomahaji-zadrzovat-vodu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci pomáhají zadržovat vodu v krajině

29. srpna 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
Mladí dobrovolníci přijeli do Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, aby tam ve dnech 29. srpna – 12. září 2021 pomáhala vrátit krajinu do stavu, ve kterém bude lépe zadržovat vodu. Dobrovolnický projekt neboli workcamp je pořádán ve spolupráci organizace INEX-SDA a místního spolku JULINKA.

Skupina sedmi dobrovolníků se věnuje zejména kopání tůní a dalším aktivitám zaměřeným na ochranu přírody a podporu ekologického zemědělství. Budování tůní přispívá nejen k zadržování vody pro potřebu člověka, ale také ke zlepšení životních podmínek obojživelníků, hmyzu, rostlin a dalších organismů úzce vázaných na mokřady a vodní prostředí. „Dobře fungující tůně však nejsou žádnou líhní komárů, protože jejich larvy zde mají své přirozené predátory, jako jsou čolci, larvy vodních brouků a vážek“, říká Pavel Pinkava, hlavní koordinátor projektu Zadržujeme vodu v naší krajině, a dodává: „Velké množství drobných opatření nám pomůže zaručit dostatek vody do budoucna.“

JULINKA je spolek s více než 20 členy, kteří propagují aktivní občanství, dobrovolnictví, ekologii, turistiku a ochranu kulturního dědictví. Název spolku je pojmenován podle pramene Julinka na náměstí v Polici, který poskytuje pitnou vodu již déle než sto let. Na území CHKO Broumovsko členové spolku ve spolupráci s několika jinými spolky a mnoha dobrovolníky i Správou CHKO zbudovali již okolo 20 tůní. Mezinárodní workcamp pořádají letos již podruhé. Cílem tohoto workcampu je upozornit na problém vysychání krajiny, ukázat možnosti, jak podpořit zadržování vody v půdě, inspirovat místní obyvatele a motivovat je k zapojení se do dobrovolných ekologických aktivit.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od svého vzniku v roce 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Z důvodu rizika šíření epidemie COVID-19 se INEX svými aktivitami letos zaměřil na lokální úroveň. Pro letošní letní dobrovolnickou sezónu společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi naplánoval 29 workcampů po celém území České republiky.

fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/1PjXM1Fp1FL6-m_cCinqWaddQ8rRr335k?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist