Aleš Miklík "> Dobrovolníci sází břízu na holinách. Dokáže snížit až šedesátistupňové vedro, které ničí výsadby - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-sazi-brizu-na-holinach.dokaze-snizit-az-sedesatistupnove-vedro-ktere-nici-vysadby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci sází břízu na holinách. Dokáže snížit až šedesátistupňové vedro, které ničí výsadby

7. července 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Dobrovolnická práce v Jeseníkách letos už pátým rokem prokazuje, že holiny na místě stejnověkých smrkových monokultur mohou být zalesněné takřka bez peněz a starostí. V neděli 9. července se dobrovolnice a dobrovolníci programu Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA vypraví na exkurzi, a to po místech, jež jsou díky jejich práci a tvůrčím silám přírody zalesněná i bez potřeby vysokých dotací na umělé výsadby. Ty navíc bez zástinu v extrémních letních teplotách často usychají.

Týden pro krajinu na Albrechticku zaměřený na obnovu lesů je součástí kampaně Zachraňme lesy, která usiluje o změnu lesního a mysliveckého zákona takovým způsobem, aby rozvázal vlastníkům lesů ruce. Ti jsou totiž kvůli příliš upjatému přístupu státu nucení rychle zalesňovat rozsáhlé holoseče, přestože to má podle lesnických expertů a vědců negativní vliv na kvalitu lesů, a tedy i jejich budoucí hospodářské výnosy [1] a zároveň to ohrožuje již tak klesající biodiverzitu.

Vysévání břízy na holinách je přitom ověřeným, k přírodě šetrnějším a zároveň levnějším řešením. Bříza v prvních letech svého života rychle dosáhne dostatečné výšky, a vytváří tak potřebný zástin pro podsadby buků, dubů, habrů, jedlí či jiných dřevin. Bez tohoto zástinu na holinách v létě totiž není žádná vlhkost a panují zde teploty až 60 stupňů Celsia [2]. Tyto extrémní teploty pak vedou k odumírání nákladných výsadeb, do nichž lesní zákon stále fakticky nutí lesníky investovat. Kampaň Hnutí DUHA Zachraňme lesy to chce změnit a zbavit lesníky povinnosti vysazovat sazenice, jejichž výrazná část kvůli suchu nebo okusu zvěří uhyne, a způsobuje tak roční škody o výši 4,9 miliardy korun [3].

Týdny pro krajinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy [4], která prosazuje systémovou přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhově i věkově pestré lesy. Desítka dobrovolnic a dobrovolníků se pod vedením lesníka a ochranáře budou proto letos věnovat další ochraně semenáčků stavbou a opravou oplocenek, individuální ochraně dřevin či přípravě lesní půdy pro novou generaci lesa.

Doposud se v uplynulých pětadvaceti ročnících Týdnů pro les a divočinu zapojilo do pomoci přírodě již přes 2 500 lidí, kteří dobrovolně celkem odpracovali přes 84 000 hodin. Týdny pro krajinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Jiří Beneš, koordinátor Týdnů pro krajinu, řekl: „Zásadní pro růst sazenic mladých buků či jedlí je vytvoření dostatečného zástinu a udržení vody na rozsáhlých holinách vzniklých po rozpadu nepůvodních smrkových monokultur. K vytvoření těchto příznivých podmínek dopomohou i takzvané pionýrské dřeviny, mezi které patří například bříza. Právě její síje, které jsme se v předešlých letech věnovali, umožňuje dnes růst dalších stromů v tolik potřebném zástinu. A my se tak již můžeme věnovat pomoci lesu dalšími činnostmi stavbou a opravou oplocenek pro ochránění semenáčků, prořezávkám a individuální ochraně stromků.”

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, vysvětluje: „Aby nyní obnovované lesy přežily, potřebujeme, aby byly výrazně pestřejší a nevyrůstaly na holinách. Spolu s dobrovolnicemi a dobrovolníky tak postupujeme v přípravě kampaně za lesní zákon, který rozváže vlastníkům lesů ruce. Je totiž třeba, aby měli volné ruce v tom nechat obnovu svých lesů na přírodě a nemuseli ji docela zbytečně platit ze svého nebo státních dotací.”

Informace pro zájemce o reportáž: Ukázku, jak bříza snižuje teploty na holosečích, budeme provádět už tuto neděli 9. 7. účastníkům akce. V případě zájmu o účast prosíme o informaci na níže uvedené kontakty v předstihu, abychom s Vámi domluvili čas a místo setkání. Děkujeme.


Kontakty:
Jiří Beneš, koordinátor Týdnů pro les krajinu, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://efi.int/publications-bank/living-bark-beetles-impacts-outlook-and-management-options
[2] https://www.infodatasys.cz/lesnik21-2019/lesnik2019_Leugner.pdf
[3] https://prosilvabohemica.cz/wp-content/uploads/2019/09/Anal%C3%BDza-%C5%A1kod-zv%C4%9B%C5%99%C3%AD-2019.pdf
[4] Více informací o kampani Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Týdny pro krajinu jsou v roce 2023 podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Alstom Foundation a dárci Hnutí DUHA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist