Aleš Miklík "> Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu a pomoci ekologickému zemědělství a poškozené krajině - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-se-mohou-hlasit-do-dalsich-tydnu-pro-krajinu-a-pomoci-ekologickemu-zemedelstvi-a-poskozene-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci se mohou hlásit do dalších Týdnů pro krajinu a pomoci ekologickému zemědělství a poškozené krajině

20. dubna 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos pomáhat dobrovolníci při deseti týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 26 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, revitalizovat třešňový sad či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také s odstraněním dopadů kůrovcové kalamity či s uzdravováním zemědělské krajiny. Lidé při Týdnech pro krajinu doposud odpracovali téměř 90 000 hodin.

Odkaz pro přihlašování: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/

Stále viditelnější problémy naší krajiny – dopady intenzivního zemědělství, lesy zničené kůrovcem i nešetrnou těžbou, chybějící krajinotvorné prvky – přitahují k tématu velký zájem veřejnosti. I proto Hnutí DUHA už druhé léto po sobě rozšiřuje počet lokalit [2], na nichž může kdokoliv vlastníma rukama přispět k ochraně krajiny, na celkem deset.

V itineráři zůstávají oblíbené a atraktivní lokality: Radějov v Bílých Karpatech, CHKO Jeseníky a revitalizace rašelinišť na Šumavě. Novinkou pro letošní ročník jsou turnusy v chráněných krajinných oblastech - v Beskydech a na Pálavě.

Zemědělskou krajinu budou účastníci ozdravovat při dvou týdenních turnusech na jihu Moravy – v sociálním podniku Jasan u Velkých Hostěrádek a na Dobro-družném statku u Běhařovic na Znojemsku.

Pro zájemce o ochranu přírody z Ukrajiny, kteří v České republice našli azyl před ruskou agresí, je připravena týdenní revitalizace třešňového sadu na Olomoucku. Čeká je tu i program o širším kontextu ochrany krajiny u nás a možnostech dalšího aktivního zapojení.

Týdny pro krajinu tak podpoří výzvu Zachraňme lesy [3], která nyní spojuje více než 82 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti, a kampaň Tohle žeru [4] s více než 30 000 podpisy, která prosazuje změnu na podporu šetrných zemědělců a zdravé krajiny.

Akce se koná díky finanční podpoře desítek individualnich dárkyň a dárců. Lidé se mohou k finanční podpoře šestadvacátého ročníku pomoci přírodě stále připojit na https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/. Kromě veřejnosti projekt podpořila nadace Alstom Foundation a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Filip Baťa, koordinátor dobrovolnic a dobrovolníků z Hnutí DUHA řekl: „Akce se snaží propojit zážitky s pocitem dobře odvedené práce, přináší široké veřejnosti možnost se aktivně a prakticky podílet na řešení problémů současné české krajiny. To přímo v terénu s pomocí a pod dohledem zkušených osob, které se na daných místech věnují ochraně přírody již celá léta.”

Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA řekl: „Díky velkému zájmu o účast na našich dobrovolnických turnusech v minulých letech jsme i letos rozšířili množství lokalit, na nichž budeme pomáhat s ochranou cenných lokalit a obnovou pestrých a odolných lesů. Na naše Týdny přijíždějí lidé různého věku a povolání, potřebu pomoci krajině vnímáme napříč společností.”


Kontakty:
Jiří Beneš, vedoucí Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 606 078 021, jiri.benes@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Přihlašování na Týdny pro krajinu: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/
[2] Termíny Týdnů pro krajinu:
22.6.-29.6.2023 Dobro-družný statek
1.7.-8.7.2023 Sociální podnik Jasan
8.7.-15.7.2023 Město Albrechtice
15.7.-22.7.2023 CHKO Jeseníky
29.7.-5.8.2023 CHKO Beskydy
5.8.-12.8.2023 Šumava
19.8.-26.8.2023 Radějov
26.8.-3.9.2023 Osoblažsko
2.9.-9.9.2023 Šternberk
9.9.-16.9.2023 CHKO Pálava
[3] Více o výzvě Zachraňme lesy: https://zachranmelesy.hnutiduha.cz/cs
[4] Více o kampani Tohle žeru: https://tohlezeru.hnutiduha.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist