Aleš Miklík "> Dobrovolníci se vydají pomáhat do Beskyd. Zdravé lesy potřebují přirozenou obnovu i šelmy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-se-vydaji-pomahat-do-beskyd.zdrave-lesy-potrebuji-prirozenou-obnovu-i-selmy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci se vydají pomáhat do Beskyd. Zdravé lesy potřebují přirozenou obnovu i šelmy

27. července 2023 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Dobrovolníci programu Týdny pro krajinu Hnutí DUHA se v průběhu příštího týdne zapojí do péče o les a horskou louku a pomohou lepšímu zadržování vody v krajině Beskyd. V pátek 4. srpna se pak vydají na exkurzi, kde se seznámí s významem velkých šelem pro obnovu lesů a krajiny a monitoringem pohybu šelem.

Akce Týden pro krajinu na Jablunkovsku umožní dobrovolníkům nahlédnout do rozličného světa vztahů v krajině. Dobrovolníci si pod dohledem lesníka vyzkouší, jakým způsobem můžeme pečovat o jednotlivé malé stromky prostřednictvím jejich individuální ochrany proti okusu přemnoženou zvěří. Na louce, o kterou zároveň pečujeme, je mnoho vzácných hořců, kterým hrabáním přebytečné travní hmoty či odstraňováním náletů pomáháme. V rámci péče o horskou louku s tůněmi se dobrovolníci dozví více o významu bezlesí a zadržování vody v krajině.

Vzhledem k tomu, že se budeme pohybovat v oblasti trvalého výskytu velkých šelem v rámci exkurze vedené terénním pracovníkem z partnerské organizace Hnutí DUHA Šelmy [1], která se v rámci ČR věnuje jejich ochraně a monitoringu, se dobrovolní dozví více o jejich významu, chování, monitoringu a také o tom, co pro ně může představovat ohrožení.

Týdny pro krajinu jsou terénní částí kampaně Zachraňme lesy [2], která prosazuje systémovou přeměnu odumírajících monokultur na mnohem odolnější druhově i věkově pestré lesy. Kampaň Zachraňme lesy proto usiluje o změnu lesního a mysliveckého zákona takovým způsobem, aby rozvázal vlastníkům lesů ruce.

V uplynulých pětadvaceti ročnících Týdnů pro krajinu se do pomoci přírodě zapojilo již přes 2 500 lidí, kteří dobrovolně odpracovali celkem téměř 90 000 hodin. Týdny pro krajinu jsou tak pro stovky lidí synonymem nezapomenutelného pobytu v přírodě, aktivního odpočinku a pomoci divočině, lesu a krajině.

Michal Feller, koordinátor Týdne pro krajinu, řekl: „Je skvělé, že se účastníci budou moci přímo od odborníků dozvědět více o významu velkých šelem v lesním ekosystému, ale také poznat, co všechno musí člověk udělat pro ochranu mladých porostů před poškozením spárkatou zvěří. S tím může pomoci i právě výskyt vrcholového predátora.”

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, vysvětluje: „Práce na Jablunkovsku ukazuje, že když se do ochrany přírody zapojí dobrovolnice a dobrovolníci, přináší to výsledky. Naše ochrana biodiverzity v lesích má výsledky už po několika letech. Kdyby takto intenzivně pracovali i úředníci a politici, máme tady už dávno tolik potřebný nový lesní i myslivecký zákon.”


Kontakty:
Michal Feller, koordinátor Týdne pro krajinu v Beskydech, 724 445 970, michal.feller@hnutiduha.cz
Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více informací o monitoringu, významu a ochraně velkých šelem na www.selmy.cz
[2] Více informací o kampani Zachraňme lesy na www.zachranmelesy.cz

Týdny pro krajinu jsou v roce 2023 podpořeny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Alstom Foundation a dárci Hnutí DUHA.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist