Aleš Miklík "> Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek pomáhají odkrýt skrytý život šelem. Jejich řady se na podzim rozšíří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-vlcich-a-rysich-hlidek-pomahaji-odkryt-skryty-zivot-selem.jejich-rady-se-na-podzim-rozsiri
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek pomáhají odkrýt skrytý život šelem. Jejich řady se na podzim rozšíří

6. října 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Už tento víkend se sejdou noví dobrovolníci tzv. Vlčích a Rysích hlídek v Krušných horách. Na prvním z pěti speciálních školení se dozví základy o biologii a ekologii velkých šelem a také o jejich ochraně a stopování. Odstartuje tím třiadvacátá monitorovací sezóna dobrovolnických Vlčích a Rysích hlídek, které organizuje Hnutí DUHA. Hlídky pomáhají mapovat výskyt vlků, rysů a medvědů téměř na celém území České republiky. Sběrem vzorků pro potravní nebo genetické analýzy pomáhají s výzkumem těchto ohrožených živočichů a s jejich další ochranou. Účastníci si mohou vybrat ze seminářů v Krušných horách, na Šumavě, v Beskydech, Javorníkách nebo v Rychlebských horách.

Každé z pěti školení trvá od pátku do neděle a má podobný průběh. Jeho součástí jsou přednášky zoologů a ekologů, představující činnost hlídek, ekologii a biologii vlka, rysa a v závislosti na oblasti také medvěda nebo kočky divoké. Přednášku mívají také hosté z řad myslivosti nebo zemědělství, kteří přibližují problematiku chovu hospodářských zvířat v blízkosti vlčích teritorií. Každý účastník navíc na vlastní kůži zažije praktickou ukázku stopování zvířat přímo v terénu se zkušeným mapovatelem.

Po absolvování semináře se mohou dobrovolníci zapojovat do činnosti Vlčích a Rysích hlídek po celý rok. A to jak účastí na společných akcích organizovaných Hnutím DUHA, tak individuálním monitoringem např. v okolí domova. O míře zapojení se rozhoduje každý dobrovolník sám. „Při pochůzkách hledají hlídkaři tzv. pobytové znaky chráněných šelem. Tedy především stopy a stopní dráhy. V nich mohou objevit i další zajímavé indicie jako trus, chlupy nebo moč. Nebo je stopy zavedou třeba až ke stržené kořisti. Na taková místa pak můžeme umístit fotopast a dozvědět se o životě tamních šelem ještě víc,“ vysvětluje koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek Barbora Černá.

Vzorky jako trus, srst nebo moč odebírají nálezci na genetické analýzy. Zejména vlčí trus z oblastí trvalého výskytu vlků putuje taky na potravní rozbory do Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě. „Díky činnosti hlídek a našich mapovatelů získáváme každý rok velké množství vzorků, z nichž vědci zjišťují řadu důležitých dat o jednotlivých zvířatech i o celém druhu. Např. genetické analýzy vlčího trusu ukazují, odkud k nám vlci doputovali. Díky propojení s výzkumem v zahraničí víme, že populace v severních Čechách pochází zejména z Polska a Německa, v Beskydech a Javorníkách zase z Karpat apod. Můžeme díky nim ukázat, že vlci se do Česka šíří samovolně, nebo že se u nás nevyskytují kříženci vlků a psů. Vědci z nich také vysledují zajímavé přesuny jedinců a mísení jednotlivých populací. Třeba v roce 2020 se z genetických analýz podařilo odkrýt malý vlčí „výlet“, který podnikl jeden z javornických vlků. Genetici tehdy potvrdili jeho DNA u vzorku trusu z Orlických hor. O tři týdny později byl ten stejný jedinec podle vzorků opět identifikován zpět v Javorníkách,“ doplňuje Černá.

Vlčí a Rysí hlídky také pomáhají v boji s pytláctvím. Jejich monitoring přispívá k získání dat, která mohou pomoci při vyšetřování. Při pochůzkách navíc dobrovolníci sledují výskyt nelegálních masitých újedí, případně komunikují s místními a pomáhají šířit potřebnou osvětu.

Josefa Volfová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví, ke školení uvádí:

„Při monitoringu na Šumavě a v Pošumaví se budou dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek soustředit na mapování místní křehké populace rysa, která je stále silně ohrožena ilegálním lovem. Ukazují to i nedávno případy upytlačené rysice Michelle nebo zastřeleného rysa, nalezeného v mrazáku u muže z Klatovska. Zároveň nám pomohou mapovat šíření vlků ze Šumavy do Pošumaví a podhůří Novohradských hor. Díky monitoringu pak můžeme o výskytu vlků informovat i místní chovatele, posala práci Vlčích a Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví jejich koordinátorka Josefa Volfová.

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, ke školení říká:

Nedávný případ sraženého vlka na Karlovarsku dokazuje, že velké šelmy jsou stále vystaveny řadě negativních vlivů, které je ohrožují. Ať už se jedná o úmrtí v důsledku srážek s dopravou nebo nelegální lov. Pro přežití velkých šelem v naší přírodě je proto potřeba zmírňovat důsledky fragmentace krajiny a pomáhat přijetí těchto vrcholových predátorů místními lidmi. Obojí závisí na získávání a šíření objektivních dat o životě a výskytu vlků u nás. Proto je monitoring, na němž se významně podílí i členové Vlčích hlídek, tak důležitý, uvádí k činnosti Vlčích hlídek jejich krušnohorská koordinátorka Štěpánka Kadlecová.

Michal Bojda, koordinátor Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech, školení komentuje:

Zájemci o školení Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech a Javorníkách mají možnost jako jediní v celé republice mapovat výskyt všech tří druhů evropských velkých šelem. Právě na moravsko-slovenském pomezí totiž díky propojení se zbytkem Karpat žijí jak rysi, tak vlci. Navíc sem ze Slovenska každoročně zavítá i několik medvědů. V posledních letech se Hnutí DUHA věnuje v oblasti Západních Karpat také monitoringu menší, ale rovněž chráněné šelmy - kočky divoké, komentuje práci dobrovolníků koordinátor Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech Michal Bojda.

Anna Řezníčková představuje za Hnutí DUHA Šelmy říká k monitoringu na severní Moravě toto:

Dlouhou dobu byl výskyt velkých šelem v Olomouckém kraji značně nepravidelný. Každoročně ale přibývá důkazů o pohybu šelem i krajinou střední a severní Moravy. V loňském roce byl například pomocí telemetrického sledování, prováděného rakouskými kolegy, prokázán přechod vlka Moravou z Rakouska do Polska. V letošním roce byl další vlk bohužel sražen autem na Prostějovksu, v Litovelském Pomoraví se zároveň podařilo na jaře zachytit průchod vlka pomocí fotopasti. Současně letos Vlčí hlídky opakovaně potvrdily trvalý výskyt minimálně dvou vlků v Rychlebských horách a to i pomocí záběrů z fotopastí. Doufáme proto, že se nám s novými dobrovolníky podaří výskyt vlků v Rychlebských horách mapovat i nadále a toto severomoravské pohoří se tak potvrdí jako jedno z dalších vlčích teritorií, uvádí za Hnutí DUHA Šelmy Anna Řezníčková.


Přílohy:
* Video z loňského školení Vlčích a Rysích hlídek na Broumovsku - https://youtu.be/Rq70fsqJFqQ.
* Někdy mohou stopy zavést dobrovolníky třeba až ke kořisti, jako při mapování vlků v severních Čechách - vlčí kořist, vlčí kořist2 - zdroj: Hnutí DUHA Šelmy.
* Plakáty na jednotlivá školení, fotografie velkých šelem z monitoringu a další najdete ve fotogalerii na našem webu: https://www.selmy.cz/novinari/galerie/skoleni-pro-nove-dobrovolniky-vlcich-a-rysich-hlidek-2022/?page=1.

Kontakty:
Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, Email: stepanka.kadlecova@hnutiduha.cz, Tel.: 608 983 426
Josefa Volfová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví, Email: josefa.volfova@hnutiduha.cz, Tel.: 775 734 434
Michal Bojda, koordinátor Vlčích a Rysích hlídek v Beskydech, Email: michal.bojda@hnutiduha.cz, Tel.: 734 233 993
Anna Řezníčková, online komunikace Hnutí DUHA Šelmy, Email: anna.reznickova@hnutiduha.cz, Tel.: 773 677 055
Barbora Černá, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek v Hnutí DUHA Šelmy, Email: barbora.cerna@hnutiduha.cz, Tel.: 778 969 368
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist