https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-celeho-sveta-prijedou-zvelebovat-okoli-fary-strediska-ekologicke-vychovy-dotek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z celého světa přijedou zvelebovat okolí fary střediska ekologické výchovy DOTEK

V obci Horní Maršov bude ve dnech 12. až 22. srpna skupina 16 zahraničních dobrovolníků zakoušet život našich předků. V středisku ekologické výchovy DOTEK dostanou příležitost naučit se dovednostem tradičních rolníků a řemeslníků během renovace a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

V obci Horní Maršov bude ve dnech 12. až 22. srpna skupina 16 zahraničních dobrovolníků zakoušet život našich předků. V středisku ekologické výchovy DOTEK dostanou příležitost naučit se dovednostem tradičních rolníků a řemeslníků během renovace a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

Po roce se na faře v obci Horní Maršov opět setkají mladí ochotní cizinci s cílem zažít odlišný život v přírodním prostředí Krkonoš. Letního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu, se zúčastní 16 dobrovolníků z Portugalska, Španělska, Německa, Rakouska, Srbska, Turecka, Číny, Vietnamu, Japonska a České republiky. V rámci dobrovolnické práce spolu budou pracovat na renovaci a údržbě okolí fary střediska DOTEK, kde jedním z cílů bude například obnovení milíře. „Je zřejmé, že bohaté kulturní prostředí poskytuje účastníkům jedinečnou možnost poznat odlišné kultury a zvyky. Mnozí se takto snaží uniknout z dusivého sevření měst a univerzit. Trocha fyzické práce na čerstvém vzduchu je přesně to, co potřebují, a přitom se leccos naučí o soběstačnosti a respektu k živé přírodě. Mladí lidé se proto s chutí budou věnovat kosení, pletí, stavění a natírání v okolí historické fary, kterou středisko vlastní a rekonstruuje,“ přibližuje náplň aktivit vedoucí workcampu Jakub Zelený.

Centrum DOTEK spadá pod správu střediska ekologické výchovy SEVER, které je konsorciem čtyř neziskových organizací působících od počátku 90. let. Aktivity centra DOTEK zahrnují zejména renovaci historické budovy fary, dále pak organizaci výchovných programů s cílem seznámit děti a mládež s místními tradicemi, pracovní náplní a dovednostmi tradičních rolníků a upozornit na provázanost lidí s krajinou.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie (snímky z loňské realizace projektu, autor: Pavel Vodička)
https://drive.google.com/drive/folders/1iTom4SDDheKEomLvCMAi0b1vwO0e-uZw?usp=sharing
Jakub Zelený, vedoucí workcampu, tel: 608 513 452 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist