https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-ceska-a-spanelska-prijeli-pomahat-na-ekologicky-statek-v-ceskych-kopistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z Česka a Španělska přijeli pomáhat na ekologický statek v Českých Kopistech

12. července 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
České Kopisty (12. 7. 2021): od 11. do 25. července tráví skupina 7 dobrovolníků dva týdny ekologickým zemědělstvím v Českých Kopistech poblíž historického města Terezín v severních Čechách. Workcamp pořádá INEX-sdružení dobrovolných aktivit a Svobodný statek na soutoku o. p. s., který je členem komunitního hnutí Camphill.

Na dobrovolnický projekt, neboli workcamp, přijelo pomáhat 6 dobrovolníků ze Španělska a jeden z České republiky. Práce budou zahrnovat převážně odplevelování a základní zemědělské činnosti, jako je sklizeň a příprava zeleniny k přepravě a následnému prodeji či dodávce do Prahy a okolních regionů v rámci projektů komunitou podporovaného zemědělství.

V rámci vzdělávacích a volnočasových aktivit se účastníci naučí péct chleba, vyrábět svíčky a navštíví koncentrační tábor v Terezíně. Dobrovolníci mohou také využít možnosti koupání v nedaleké řece či strávit čas se zvířaty, která se na farmě chovají.

Projekt je organizován pod hlavičkou programu Evropského sboru solidarity (ESC), který finančně podporuje mladé lidi ve věku 18 až 30 let v zapojení se do dobrovolnictví. Dobrovolníkům je v rámci programu vrácen zpět účastnický poplatek a proplaceno cestovné.

„Myslím, že tento workcamp je skvělý způsob, jak se nechat pohltit českým venkovským životem. Projekt podporuje mezinárdní spolupráci a porozumění našemu vztahu k jídlu, které jíme." říká vedoucí workcampu z Velké Británie Frederick Lowther-Harris

Svobodný statek na soutoku o. p. s. je nezisková organizace spadající pod komunitní hnutí Camphill. Tato rodinná komunita poskytuje prostor pro lidi s i bez speciálních potřeb, kteří zde společně žijí a pracují. Hnutí, působící již od roku 2012, podporuje význam biodynamického zemědělství a úlohu zemědělců v dnešním světě. Farmu a krajinu považuje za jeden živý organismus, o který je třeba se odpovědně starat. Svobodný statek prodává zeleninu, kterou produkuje, ale zisk není jejich hlavním cílem. Snaží se rozvíjet spolupráci s ostatními zemědělci a vytvářet přímé vztahy s jednotlivými spotřebiteli pomocí konceptu komunitního zemědělství.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno 32 workcampů po celém území České republiky.

Kontakty:

vedoucí workcampu (komunikace možná pouze v anglickém jazyce)
Jméno: Fred Lowther-Harris
telefon: 608 291 232
e-mail: flowther1@gmail.com

INEX-SDA, z. s.
Jméno: Marek Šurkala
telefon: 776 748 203
e-mail: pr@inexsda.cz
web: www.inexsda.cz

Svobodný statek na soutoku, o. p. s.
Jméno: Kateřina Šimková
Telefon: 776 177 202
e-mail: katerina.simkova@camphill.cz
web: https://www.svobodny-statek.cz/bio-dynamicke-zemedelstvi

fotografie k použití (workcamp na Svobodném statku v roce 2020):
https://drive.google.com/drive/folders/1bPBRXCyHmcsjg282SaZH4XNndI0-BBVZ?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist