https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-cr-a-nemecka-pomahaji-spolkum-a-obcim-v-krusnohori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Dobrovolníci z ČR a Německa pomáhají spolkům a obcím v Krušnohoří

8. července 2021 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Kateřina Sivoková, tel: 606291026
od 6. do 19. 7. Krušné hory přivítají dobrovolníky z Čech a Německa, aby společně pomohli s komunitně prospěšnými činnostmi místním spolkům a obcím. Akci pořádá spolek Antikomplex ve spolupráci s INEX - sdružení dobrovolných aktivit a lokálními partnery Naturherberge Hammerwerk e. V., Přísečnice žije - Preßnitz lebt a Nádraží Kovářská - Bahnhof Schmiedeberg.

V rámci dobrovolnického projektu, neboli workcampu, se bude celkem 12 účastníků věnovat různým činnostem. V průběhu svého pobytu spraví darovaná jízdní kola, pomůžou s obnovou zanikající části hřbitova, upraví spolkové místnosti určené pro setkávání lidí a renovují nádraží a zastávky muzejní železnice. Česko-německý workcamp ale cílí také na další témata, která chtějí organizátoři zprostředkovat účastníkům: udržitelný turismus, poznávání UNESCO regionu, environmentálně příznivý způsob života a péče o životní prostředí. V rámci vzdělávacích a volnočasových aktivit se tak mohou dobrovolníci těšit na návštěvu muzea, výlet na nejvyšší vrcholy Krušných hor nebo workshop zaměřený na upcycling a eliminaci odpadu v každodenním životě.

Dobrovolníci navíc budou mezi jednotlivými lokalitami workcampu putovat (Výsluní - Kovářská - Schmalzgrube) a budou mít tak možnost poznat různorodost středního Krušnohoří a procvičit si jak český a německý, tak anglický jazyk. Nutnost znalosti všech tří jazyků však není potřeba, protože celá akce bude tlumočena. Díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti mají také všichni zúčastnění hrazeno ubytování, stravování a část doprovodného programu.

„Limity mezinárodní spolupráce pocítili v době pandemie zejména lidé žijící poblíž hranic, např. v Krušnohoří, jejichž každodenní aktivity a život se odehrává jak v Čechách, tak v Sasku. Aby se region vzpamatoval, spojili síly místní spolky a další aktéři, kteří se v prvních červencových týdnech pokusí obnovit dobré sousedské vztahy.“ říká vedoucí workcampu Veronika Kupková.

Antikomplex je spolek, který byl založen studenty historie již v devadesátých letech. Nejdůležitějším cílem spolku je kritická reflexe česko-německých dějin a zpracování nelehkých témat společné minulosti. Pomocí workshopů, výstav, knižních publikací a prácí s pamětníky se snaží přispět ke vzniku tolerantní společnosti.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno 32 workcampů po celém území České republiky.


Kontaktní osoby:

INEX-SDA, z.s.
Veronika Kupková
vedoucí workcampu
E-mail: veronique.1387@gmail.com
tel. 732 920 109
Web: www.inexsda.cz
Facebook: https://www.facebook.com/inexsda

ANTIKOMPLEX, z. s.
Michal Urban
vedoucí workcampu
E-mail: urban@antikomplex.cz
Web: www.antikomplex.cz
Facebook: @antikomplex

Ilustrační fotografie z loňských workcampů k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/1GG1IahlaGD6PNjG3Z73Yv8_ztf3rT1C1?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist