https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-z-hnuti-brontosaurus-pomohli-najit-domov-ptakum-i-v-praze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus pomohli najít domov ptákům i v Praze

14. ledna 2020 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Lucie Nádeníková, tel: 770 184 774
V pražských parcích se letos opět hojně budkovalo. Dobrovolníci a dobrovolnice z Hnutí Brontosaurus zkontrolovali na 150 ptačích budek, které v minulých letech pověsili v parcích na západě Prahy – v Ladronce, Cibulce, Hvězdě a Řepském háji.

Budkovací akce v Praze probíhají už pátým rokem a letos se jich zúčastnilo na 70 dobrovolníků. Jejich úkolem je najít budky a vyčistit je od starých hnízd, ve kterých by mohli přežívat parazité ohrožující život nových mláďat. Spolu s čištěním se provádí také opravy budek nebo výměna těch poničených – nejčastěji vyklovaných od strakapoudů. Obsazenost pražských budek se pohybuje okolo 50 %. Ptačí budky, které tu jsou vyvěšené slouží jako úkryty pro lejsky, koňadry, modřinky, rehky a špačky.

„Na akcích často spolupracujeme s ornitology, kteří za příznivého počasí provádí kroužkování ptáků a přednáší o významu práce účastníkům," popisuje přínosy akcí Tereza Opravilová ze ZČ HB Rozruch, která dobrovolnické víkendy organizuje. Letos se konala jedna víkendová akce na jaře a druhá v zimě. Brzy tak můžete opět vyrazit v Praze budkovat, a to už v březnu příštího roku, o víkendu 6. 3. - 8. 3. 2020.

Jarní budkovací víkendovku pořádá Základní článek KPL a je určena pro všechny věkové kategorie, přičemž se jí účastní hlavně rodiče s dětmi. Účastnit se lze i jen sobotní pracovní části. Na programu bude čištění a oprava ptačích budek v Řepském háji. Na Cibulce, Ladronce a ve Hvězdě bude následovat budkování na podzim. Víkendovky tady pravidelně v listopadu či prosinci pořádá Základní článek Rozruch.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist