https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobsice-budou-mit-vyrazne-ekologictejsi-hospodareni-s-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Dobšice budou mít výrazně ekologičtější hospodaření s odpady

23. dubna 2021 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka , tel: 724 104 295
Rozsáhlou modernizaci odpadového hospodaření spustila jihomoravská obec Dobšice. Ta do této oblasti zavádí takzvané chytré technologie. Díky tomu očekává samospráva obce výrazně vyšší efektivitu nakládání s odpady a s tím spojené úspory. Ty se již projevily – Dobšicím se meziročně zdvojnásobily platby za pytlový odpad.

Obec v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spouští nový motivační systém – ten bude občany motivovat paušálními slevami – podmínkou je, aby se zapojili do pytlového sběru a snížil se tak počet výsypů směsného komunálního odpadu.

- začala evidovat jednotlivé výsypy – nechala umístit RFID (radiofrekvenční) čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem a díky propojení s evidenčním systémem ECONIT může přesně sledovat, kdy byla jednotlivá nádoba vysypána.

- zavedla evidenční systém ECONIT i pro tříděný pytlový odpad – obec tak může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu a tomu přizpůsobit frekvenci sběrů.

- spustila pytlový sběr papíru a plastu dům od domu – to byl první krok proměny odpadového hospodářství. Občané tak získali pohodlný systém třídění odpadu, protože s ním nemusí chodit do sběrného místa – naplněně pytle sbírají zaměstnanci obce. Navíc je tento systém adresný, tedy není anonymní, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

„Přistoupili jsme ke kompletní proměně odpadového hospodářství z více důvodů. Především chtěli jsme modernější a efektivnější odpadové hospodářství a podstatné jsou pro nás samozřejmě i úspory, které proměna přináší,“ vysvětlil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský a doplnil: „důležité pro nás také je, že modernizované odpadové hospodářství je výrazně vstřícnější k životnímu prostředí.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist